W marcu do emerytów trafią podwyższone świadczenia

W najbliższych dniach do każdego emeryta i rencisty dotrze decyzja z ZUS z informacją o tym, ile będzie wynosiło jego świadczenie po waloryzacji. W tej samej korespondencji znajdzie się decyzja o wypłacie trzynastki. A wypłaty wyższych emerytur już się rozpoczęły.
W Świętokrzyskiem waloryzacją z ZUS objętych będzie ponad 270 tys seniorów.

– Nie musimy składać żadnych wniosków, żadnych formularzy. To Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam wyliczy i wypłaci w nowej wysokości świadczenie, czy to za pośrednictwem listonosza, czy na konto – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w Kielcach.
Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe rosną o 14,8 proc. Z kolei emeryci z najniższym świadczeniem otrzymają podwyżkę kwotową. Wyniesie ona 250 zł. To kwota brutto.

– Wzrosła ona również o kwotę gwarantowaną i w tej chwili będzie wynosiła 1588,44 zł. – informuje rzecznik ZUS. A od kwoty tej zostanie odliczony podatek.
Wypłata trzynastej emerytury zaplanowana jest na maj i czerwiec. To zaskoczenie, ponieważ dotychczas emeryci otrzymywali ją w kwietniu.
Przypomnijmy, że nie każdy otrzyma trzynastą emeryturę w pełnej wysokości. Kwota zależy od tego, ile wynosi nasze obecne świadczenie.
Trzynastka także zostanie pomniejszona o podatek. Rząd mimo niektórych zapowiedzi, nie zdecydował się, by z niego zrezygnować.

/joge/

Ważne wydarzenia