Waśniów miastem? Mieszkańcy zdecydują, czy chcą przywrócenia praw miejskich

Niewykluczone, że Waśniów ponownie zyska status miasta. Prawa miejskie utracił w ramach reperkusji za zaangażowanie mieszkańców w Powstanie Styczniowe. Jak mówi wójt Krzysztof Gajewski, z pytaniem, czy Waśniów jest zainteresowany przywróceniem praw miejskich zwrócił się wojewoda świętokrzyski.

– Odpowiedzieliśmy, że jesteśmy zainteresowani oczywiście chociażby z racji takiego znaczenia historycznego, czy takiego wyzwania współczesności – informuje.
O tym, czy starać się o prawa miejskie radni rozmawiali już na komisjach. Dyskutowano o tym także podczas spotkania dotyczącego planów zagospodarowania przestrzennego gminy.
– Rozmawialiśmy też w samym Waśniowie z mieszkańcami, ale na razie nieformalnie. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy są na tak – podkreśla wójt Gajewski. Dodaje, że na jednej z najbliższych sesji stanie temat podjęcia działań, które formalnie uruchomiłyby procedurę przywrócenia praw miejskich. A ta oznacza m.in. szereg konsultacji z mieszkańcami – bezpośrednich i poprzez ankiety, sięgnięcie do historycznych źródeł potwierdzających status Waśniowa oraz przygotowanie aktualnych danych o miejscowości.
Waśniów liczy 800 mieszkańców. Przypomnijmy, że najmniejsza miejscowość, która uzyskała prawa miejskie w Świętokrzyskiem to Opatowiec, w którymj mieszka nieco ponad 300 osób. W województwie, oprócz Waśniowa, jest jeszcze pięć miejscowości, które przed laty miały status miast, a które go utraciły. Było to 160 lat temu, a są to Bogoria, Gowarczów, Raków, Sobków, Secemin i Tarłów.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia