Strażacy ochotnicy biorą udział w zbiórce elektrośmieci

Strażacy ochotnicy z gminy Waśniów rozpoczynają zbiórkę elektrośmieci. Z inicjatywą taką wystąpił Zarząd Główny Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie.

W zamian za zebrane odpady poszczególne jednostki otrzymać mają środki, które będą mogły wykorzystać na swoje potrzeby. Jak mówi Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów zdecydowali, że elektrośmieci będą zbierane w jednym miejscu, w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Pękosławicach.
– Będziemy mieli tam odpowiedni pojemnik, który będzie przeznaczony właśnie na odbiór odpadów od jednostek strażackich. Tam na miejscu będziemy sprzęt selekcjonować i z tego jednego miejsca wybrana w przetargu firma będzie go odbierać do utylizacji – tłumaczy.
Tam też pracownicy PSZOK będą liczyć, która jednostka OSP ile sprzętu dostarczyła i ile za to otrzyma pieniędzy dla siebie.
Elektrośmieci, czyli zużyte lodówki, pralki, sprzęt AGD, elektronikę mieszkańcy będą musieli sami dostarczyć do remiz strażackich.
– Akcja odbioru będzie ogłaszana raz na jakiś czas. W tym wskazanym dniu strażacy będą dyżurować w jednostkach. Wtedy mieszkańcy będą mogli przywieźć zużyty lub niesprawny sprzęt, który zostanie opisany, zewidencjonowany tak, że mieszkaniec będzie miał potwierdzenie, że elektrośmieci oddał do utylizacji, a nie wywiózł gdzieś do lasu – podkreśla wójt Waśniowa.
Zapowiada, że urząd przygotuje ulotki informacyjne, dotyczące tej akcji. Trafią one do każdego mieszkańca wraz z pismami podatkowymi, które roznoszą sołtysi.
Zbiórka potrwa do końca listopada tego roku. A pierwsze elektrośmieci już trafiły do OSP. Kilka zużytych sprzętów gospodarstwa domowego odebrali strażacy w Witosławicach.
/joge/

Ważne wydarzenia