Ubezpieczenie narciarza – wszystko, co musisz wiedzieć

Zima to świetna okazja do wyjazdu na narty zarówno w polskie góry, jak i do zagranicznych resortów. Jednak narciarstwo to nie najbezpieczniejsza dyscyplina, więc warto zabezpieczyć swoje zdrowie i zainwestować w dobre ubezpieczenie turystyczne. Jak wybrać odpowiednią polisę na narty?

Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest potrzebne?

Chociaż mamy bezpłatną możliwość skorzystania z pomocy służb GOPR oraz TOPR, a koszty leczenia pokrywa NFZ, nie zawsze okazuje się to w pełni wystarczające. Przede wszystkim prywatne ubezpieczenie zdrowotne przyda się osobom niepodlegającym państwowej opiece zdrowotnej. Drugi aspekt, jaki pojawia się wraz z wykupieniem polisy, to dostępność specjalistów z różnych dziedzin w krótkim czasie. Dzięki temu nie będziemy stali w kolejkach przez kilka długich godzin. Warto pamiętać, że ubezpieczenie narciarzy obejmuje szerszy zakres świadczeń, co powoduje, że rozpoczęcie leczenia w razie uszczerbku na zdrowiu będzie sprawne i szybkie.

Wyjazd na narty zagranicę a EKUZ – czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ, to dowód przynależności do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnia ona do otrzymania bezpłatnej opieki medycznej w trakcie pobytu poza granicami kraju ojczystego. Zakres tej ochrony jest jednak w pewnym stopniu ograniczony. Obejmuje on tylko najpotrzebniejsze usługi medyczne, które w przypadku poważniejszych kontuzji mogą okazać się niewystarczające. Ponadto karta obowiązuje jedynie na terenie Unii Europejskiej i państw członkowskich EFTA. Nie pokrywa ona także części kosztów powiązanych z leczeniem w tym:

  • kosztów leczenia stomatologicznego;
  • kosztów akcji poszukiwawczych i ratowniczych;
  • kosztów transportu medycznego chorego do kraju;
  • kosztów transportu poszkodowanego do placówki medycznej.

Wyjątki stanowią sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu. W przypadku akcji ratowniczych warto pamiętać, że koszty takich interwencji są często znacznie droższe niż w Polsce.

Ubezpieczenie narciarskie na zagraniczny wyjazd

Jeżeli chcemy czuć się bezpiecznie w trakcie wyjazdu na narty do zagranicznych ośrodków, warto zainwestować w osobne ubezpieczenie turystyczne. W niektórych krajach stało się to już obowiązkiem, m.in. we Włoszech, gdzie na stoku należy mieć ważną polisę z OC, a jej brak może skończyć się mandatem w wysokości od 100 do 150 euro oraz zakazem jazdy na trasie. Oczywiście spotkamy się tam również z ubezpieczeniami wydawanymi przez same resorty, lecz ich koszt często okazuje się wyższy niż oferowanych pakietów w Polsce.

Szukając odpowiedniej polisy na wyjazd narciarski, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Wśród nich jest zestaw świadczeń, które powinna zawierać, przykładowo może to być klauzula alkoholowa lub ubezpieczenie kosztów leczenia. Jeżeli chcemy wybrać się w podróż na narty zagranicę, możemy to zrobić, korzystając z usług linii lotniczych, więcej wskazówek na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.polisanarciarska.pl/poradniki/samolotem-na-narty.

Ważne wydarzenia