W gminie Bodzechów w mijającym roku więcej firm powstało niż się zamknęło

W tym roku ponad 100 osób, mieszkańców gminy Bodzechów zdecydowało się na założenie swoich firm. Około 15 osób mniej czyli 48-49 zlikwidowało swoje biznesy.

– Czyli mamy praktycznie dwa razy więcej firm założonych niż zlikwidowanych w tym roku. I to jest powód do radości, bo wiadomo, że im więcej osób chce podjąć działalność gospodarczą to lepiej i dla gminy, bo płyną podatki i dla takich osób, które mogą realizować się zawodowo – mówi Robert Burda, kierownik referatu obywatelsko – gospodarczego w gminie Bodzechów.
Dodaje, że w tym roku urzędnicy obsłużyli rekordową liczbę wniosków związanych z prowadzeniem działalności. – Rok do roku to prawie 20 procent więcej, a w liczbach to zbliżyliśmy się do obsługi 500 wniosków w tym roku. To jest bardzo dużo – ocenia Robert Burda.
Te wnioski dotyczyły m.in. wznowienia, czy zawieszenia biznesu, ale przede wszystkim zmian kodów PKD, czyli tych, które określają rodzaj prowadzonej działalności. Z danych wynika, że przedsiębiorcy najczęściej poszerzali jej zakres.
– Świadczy to o tym, że przedsiębiorcy szukają nowych ścieżek pozyskania wpływów, rozwoju swoich firm, czasami ich utrzymania – podkreśla Robert Burda.
Najwięcej firm zarejestrowanych w gminie Bodzechów zajmuje się handlem i usługami. A na całym jej terenie aktywnie działa około 650 firm, a około 150 ma działalność zawieszoną. Wśród nich znaczna część związana jest z usługami sezonowymi, które można świadczyć tylko latem.
/joge/

Ważne wydarzenia