Emerytury jeszcze przed świętami. ZUS przyspiesza wypłaty

Emeryci i renciści otrzymają pieniądze przed świętami Bożego Narodzenia – zapowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami, wypłata musi dotrzeć na konto dzień przed terminem płatności.

W tym roku kalendarz ułożył się taki sposób, że emerytury z 25 grudnia trafiłyby na konta w wigilię. By nie pozostawić seniorów bez pieniędzy ZUS postanowił przyspieszyć wypłaty.
– My od 20 grudnia rozpoczynamy przekazywanie pieniędzy na pocztę tak, by listonosze mieli możliwość doręczenia ich jak najszybciej – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Podobna sytuacja dotyczy osób, którym dzień wypłaty emerytury wypada 1 stycznia. Oni też otrzymaliby je dopiero w ostatni m dniu roku. – Wszyscy, którzy mają termin emerytury na 1 stycznia 2023 też będą otrzymywać ją wcześniej. Wypłaty od ZUS wychodzą już 28 grudnia – dodaje rzecznik Szkalej.
ZUS zachęca do zakładania konta osoby, które korzystają z pośrednictwa listonosza w odbieraniu świadczeń. – Jeśli ktoś pobiera świadczenie przekazem będzie musiał czekać, aż zapuka do niego listonosz. Gdy ma konto zawsze może skorzystać z bankomatu i to o dowolnej porze, bo nawet w najmniejszych gminach są już takie urządzenia – podkreśla rzecznik ZUS-u.
W województwie świętokrzyskim prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych ma 270 tys. osób.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia