Rozpoczyna się świąteczna zbiórka dla Polaków na Kresach. Można skompletować paczkę

Bus wyładowany paczkami wyjechał z Ostrowca także w tym roku. Fot. Ostrowieccy Patrioci

Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci po raz siódmy włącza się w zbiórkę żywności dla Polaków na Kresach „Rodacy Bohaterom” organizowaną przez Stowarzyszenie Odra Niemen z Wrocławia.

Zachęca do tego mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Aby wesprzeć Polaków na Kresach i ich rodziny, przygotowujemy co roku paczki żywnościowe złożone z 17 produktów i oczywiście świątecznej kartki z życzeniami – mówi Katarzyna Ślusarz ze Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. – Co roku, dzięki uprzejmości proboszcza parafii świętego Michała, księdza Jana Sarwy pełnimy dyżury w Domu Parafialnym Michael. W tym roku będziemy w każdą sobotę grudnia w godzinach od 10 do 12.

Przynosić można zarówno skompletowane paczki, jak i pojedyncze produkty. Prezenty przygotowywane będą według jednego wzoru – paczki ważą około 11 kilogramów, znajdują się w nich kawa i herbata, konserwy, kasza, ryż, olej, słodycze i inne produkty o przedłużonym okresie ważności. W styczniu pojadą na dawne ziemie polskie.

– Mamy wiele krajów, do których paczki wyjeżdżają. Odra – Niemen to stowarzyszenie, które działa od lat na terenie Ukrainy, Białorusi, Litwy czy nawet Kazachstanu. Dzięki współpracy z pułkownik Weroniką Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, wspaniałą kobietą, ta akcja rozpoczęła się i trwa do dzisiaj – dodaje Katarzyna Ślusarz.

Rodacy Bohaterom” to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.

/sla/

Ważne wydarzenia