Spotkanie Miast Północy w Ostrowcu. Strategia w przygotowaniu, wszyscy czekają na pieniądze

Fot. Anna Śledzińska

We wtorek, 22 listopada po raz kolejny w Ostrowcu zebrali się przedstawiciele samorządów, wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy.

Jego celem będzie pozyskiwanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na wspólne przedsięwzięcia.

– Najważniejszy dokument dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego to strategia. Na jej podstawie gmin będą mogły składać propozycje do Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, tak aby w ramach projektu wspólnego móc pozyskać środki unijne – wyjaśnia Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Miejski Obszar Funkcjonalny powstał w 2021 roku. Gminy tworzące go mają kłaść główny nacisk na projekty związane z turystyką i rozwojem infrastruktury, ale tak by były one spójne i wspólne dla większego obszaru..

– W ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego, który będzie się nazywał Fundusz Europejski dla Świętokrzyskiego są zabezpieczone środki na realizację strategii terytorialnych. Będziemy finansować projekty turystyczne, dotyczące kultury, dziedzictwa kulturowego, ekologii – informuje Jacek Sułek, dyrektor departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego. – Przewidujemy, że program operacyjny będzie zatwierdzony w grudniu. Od tego czasu partnerstwa mają rok na przyjęcie strategii terytorialnych. Zakładam, że ten proces zakończy się w połowie przyszłego roku i wtedy będziemy mogli ogłaszać nabory projektów.

Wciąż jednak zadawane jest pytanie, czy pieniądze unijne do Polski, a więc i województwa świętokrzyskiego, popłyną.

– Gdybyśmy nie mieli takiej wiary nie zadawalibyśmy sobie trudu i nie organizowali takich spotkań. Nie przygotowywalibyśmy tysięcy dokumentów, bo w tych ilościach się to odbywa. Nie angażowalibyśmy wielu organizacji, partnerów – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca i gospodarz wtorkowego spotkania.

W skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy wchodzą Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko- Kamienna, Starachowice, Końskie, Suchedniów, Stąporków, Bliżyn, Brody, Skarżysko Kościelne, Wąchock, Mirzec, Pawłów oraz Bodzechów, Kunów, Bałtów, Ćmielów i Waśniów.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia