„Szlachetna Paczka” już działa w powiecie ostrowieckim. Rodziny dostaną pomoc przed świętami

Wolontariusze "Szlachetnej Paczki" Beata Kobiałka i Przemysław Pacek. Fot. Anna Śledzińska

Bardzo potrzebują pomocy, ale często o tę pomoc wstydzą się poprosić. Do takich osób głównie skierowana jest akcja „Szlachetna Paczka”, dająca poczucie bezpieczeństwa i anonimowości. W powiecie ostrowieckim wolontariusze już mają pod opieka rodziny, a teraz szukają także darczyńców.

Szlachetna Paczka” to akcja ogólnopolska, do której włączyć potrzebującą osobę można tylko za jej zgodą i jeśli spełnia określone warunki. Co roku udaj się w okresie przedświątecznym pomóc tysiącom osób.

– „Szlachetna Paczka” to taka mądra pomoc, polegająca nie tylko na fizycznym zebraniu paczki, ale to też praca wolontariusza z tą rodziną – mówi wolontariuszka Beata Kobiałka. – Wolontariusz jak wchodzi do rodziny nie tylko wypełnia arkusz, ale przede wszystkim rozmawia. Czasem ta rozmowa jest bardzo trudna, bo potrzeby są ogromne, a sytuacje ciężkie.

Lider ostrowieckiej grupy Przemysław Pacek, w rozmowie na antenie Radia Ostrowiec zachęcał do włączania się w tę pomoc darczyńców – nie tylko indywidualne osoby, ale wszelkiego rodzaju grupy znajomych, współpracowników, uczniów. Mówił o potrzebach podopiecznych.

– Potrzeby pierwszej pomocy to żywność o długiej dacie ważności i środki czystości. Oczywiście są też poważniejsze kwestie, jak na przykład pralka czy lodówka, ale wiele rodzin naprawdę mówi o tych najbardziej przyziemnych sprawach. Podają jedną potrzebę, tymczasem w formularzu musimy podać przynajmniej trzy. Dopiero po rozmowach powstaje taka lista – wymienia Przemysław Pacek.

Na pomoc w tym roku w powiecie ostrowieckim czeka około 20 rodzin. Pomaga im 11 wolontariuszy.

– Nie zawsze te rodziny łatwo się otwierają i nawiązują z nami relacje – mówi Beata Kobiałka. – Czasami trzeba dłużej porozmawiać, przedstawić idee szlachetnej paczki

Na dni od 9 do 11 grudnia w całej Polsce zaplanowany jest „Weekend Cudów”, wtedy paczki od darczyńców będą odbierane – w Ostrowcu w magazynie w Bursie Szkolnej. Potem trafią do rodzin, dla których zostały przeznaczone.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia