Marek Materek o trudnych budżetach gmin: Rząd traktuje samorządy jak partię opozycyjną

– To jest najtrudniejszy budżet, jaki przygotowywaliśmy w ciągu ostatnich ośmiu lat w Starachowicach, ale podobnie jest we wszystkich samorządach w Polsce – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic. Dodał, że to skutek zmian wprowadzonych przez rząd, szczególnie w podatku PIT, co spowodowało, że wpływy do gminnych budżetów znacząco zmalały.

– To sprawia, że przy rosnących kosztach bieżących m.in związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej, wzrostem płacy minimalnej i związanym z tym wzrostem płac dla innych pracowników tak, by te wynagrodzenia w sposób niesprawiedliwy się nie spłaszczyły, sytuacja finansowa samorządów zaczyna się pogarszać – ocenia prezydent Materek.
Podkreśla, że jeśli do zmian ustawowych nie dojdzie to sytuacja samorządów będzie bardzo trudna i coraz trudniej będzie im realizować zadania, które służą poprawie jakości życia mieszkańców każdej gminy.
– Wszystko wskazuje na to, że do takich ustawowych zmian w najbliższym czasie nie dojdzie. Mam wrażenie, że partia rządząca traktuje samorządy jak kolejną partię opozycyjną, a co za tym idzie zmiany są wprowadzane właśnie w taki sposób, aby uderzyć w samorządowców, którzy muszą wprowadzać niepopularne decyzje w swoich małych ojczyznach. Dotyczą one podnoszenia opłat i podatków lokalnych czyli wszystkiego tego, z czego finansowane są zadania własne należące do gminy. Natomiast rządzący mogą przywieźć czek – mówi z goryczą prezydent Starachowic.
W budżecie Starachowic na 2023 rok dochody ustalono na kwotę 297 mln, wydatki to 350 mln zł, z czego te związane z realizacją inwestycji wyniosą 128 mln. Dochody majątkowe to 83 mln, a różnica w wydatkach bieżących wyniesie 8,2 mln. zł.
W inwestycjach kontynuowane będą zadania, na które samorząd pozyskał dofinansowania z funduszy unijnych i funduszy norweskich, m.in. zagospodarowanie zbiornika Lubianka, podobnie jak zbiornika Pasternik. Przy ulicy Kościelnej powstaje budynek z mieszkaniami socjalnymi i kolejny z 39-cioma mieszkaniami na wynajem. Zmodernizowane zostanie kilkanaście ulic m.in. osiedlu Lubianka i osiedlu Orłowo. Szkoła podstawowa nr zyska halę sportową, nowa hala powstanie na Targowisku Miejskim. Skorzysta też sport.
– Przyszły rok to rozpoczęcie dużego zadania związanego ze sportem. To jest budowa stadionu miejskiego u zbiegu ulic Radomskiej i Szkolnej. Na ten cel pozyskaliśmy 20 milionów dofinansowania i w przyszłym roku te inwestycje będziemy wykonywali. To także budowa wyciągu wake boardowego i dla narciarstwa wodnego na zbiorniku Lubianka – zapowiada prezydent Materek. Z kolei pod skałkami przy Alei Armii Krajowej powstanie skate park w ramach budżetu obywatelskiego.
Po analizie Regionalnej Izby Obrachunkowej, projekt budżetu trafi na sesję Rady Miejskiej.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia