Stuletnia kamienica na Osadowej zyskała drugie życie. Mieszkańcy już mają klucze

Fot. Anna Śledzińska

Osiem mieszkań socjalnych powstało w – do niedawna zrujnowanej – kamienicy na ulicy Osadowej 6, należącej kiedyś do Cukrowni Częstocice w Ostrowcu.

We wtorek, 15 listopada ich nowi mieszkańcy odebrali klucze i już mogą się wprowadzać.

– To budynek historyczny, ponad 100- letni, przywrócony do użytkowania i gruntownie wyremontowany. Jego elewacja nawiązuje do materiałów, z których został wybudowany – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca. Przed południem spotkał się na miejscu z mieszkańcami. – Mieszkania mają od 42 do 60 metrów kwadratowych i są przekazywane tym mieszkańcom zasobów Zakładu Usług Miejskich, które systematycznie wywiązują się ze swoich zobowiązań i nie mają żadnych zaległości w opłatach.

Kamienica powstała w roku 1902 i była przeznaczona na mieszkania pracowników Cukrowni. Jako jedyna w okolicy, wybudowana została z cegły i kamienia, dlatego podczas remontu położono ogromny nacisk na to, by odtworzyć jej oryginalny wygląd.

Na każdej z dwóch kondygnacji są po cztery mieszkania. Jeden z lokali jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Jedną z osób, która otrzymała większe mieszkanie jest pani Emilia, która wprowadzi się tam z czwórką dzieci i partnerem.

– Nasze warunki bardzo się poprawią, bo w tej chwili mamy jeden pokój, a tutaj dwa pokoje i salon z aneksem kuchennym. To będą radosne święta Bożego Narodzenia. Dzieci już się cieszą – mówi pani Emilia.

Z kolei dla pani Marzeny najważniejsza jest poprawa warunków sanitarnych.

– Nie zmieniam dzielnicy, tylko warunki mi się poprawią. Przede wszystkim będzie łazienka – wyjaśnia.

Remont kamienicy trwał prawie dwa lata. Kosztował ponad 5 milionów złotych. Co ważne w obecnych czasach, w budynku założone jest centralne ogrzewanie i centralna ciepła woda. Ostatni blok socjalny w Ostrowcu wybudowany został od podstaw na ulicy Parkowej, w 2020 roku.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia