Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dostały pieniądze na zakup sprzętu

Fot. Anna Śledzińska

Sześć Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu ostrowieckiego i trzy z powiatu opatowskiego, odebrały w Ostrowcu promesy, przyznane im z rezerwy budżetu państwa. Jak podkreślano, po raz pierwszy w historii i dzięki staraniu parlamentarnego zespołu strażaków.

Młodzież, która działa przy jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej, odwiedził z tej okazji nadbrygadier Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Ja tu specjalnie przyjechałem dla was, nie dla tych starszych osób, ale żeby z wami się spotkać i wręczyć te promesy na zakup sprzętu i doposażenie. Straż ochotnicza to nie tylko gaszenie pożarów, ale ta działalność społeczna, na miejscu w remizach. Dziękuję waszym opiekunom, że znajdują czas jeszcze na szkolenie was – mówił komendant i dodał – Mam nadzieję, że zakupy, których dokonacie posłużą do rozwijania zainteresowań. Że inne dzieci będą wam zazdrościć, że macie coś takiego i same przyjdą, będą chciały razem z wami ćwiczyć, uczyć się udzielania pomocy.

Z terenu powiatu ostrowieckiego promesy trafiły do drużyn z Antoniowa, Chmielowa, Grójca, Kunowa, Witosławic i Wojnowic – te otrzymały po 4,5 tysiąca złotych. W powiecie opatowskim do Sobótki, Lipnika i Wojciechowic. Tu kwoty były wyższe – od 6 do nawet 11 tysięcy złotych.

Każda kwota, jak przyznają opiekunowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, na pewno się przyda.

– Z takiej drużyny zawsze parę osób zostaje i pomaga już w dorosłym życiu. My akurat mamy jednostkę tuż obok szkoły, łatwo jest nam namawiać młodzież do wstąpienia i spróbowania swoich sił – mówi Grzegorz Pożoga naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielowie. – Staramy się zapewnić jak najwięcej atrakcji, teraz jest fajny czas, bo jest dużo dofinansowań. Zarówno na sprzęt, jak i na przykład na wakacyjne obozy. Mam nadzieję, że takie pieniądze również uda nam się pozyskać.

W spotkaniu zorganizowanym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, udział wzięli też parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele gminnych zarządów OSP. W całej Polsce z rezerwy budżetowej przekazano na młodzieżowe drużyny pożarnicze w tym roku 25 milionów złotych. W regionie takich drużyn jest 139.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia