Święto Niepodległości w Ostrowcu. Minęły 104 lata od odzyskania polskiej państwowości

Fot. Anna Śledzińska

– 104 lata temu naród, rozdarty między odmienne losy i realia trzech zaborów, połączył się we wspólnym celu połączenia niepodległej Ojczyzny. Dziś pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oddajemy hołd tamtym ludziom i wydarzeniom w momencie wielkiej, narodowej próby – mówił podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Ostrowcu, prezydent miasta Jarosław Górczyński.

Jak co roku odbyła się ona przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przeszli uczestnicy poprzedzającej ją mszy w kolegiacie świętego Michała.

– Po wielkich wydarzeniach i postaciach naszej historii, zostały już tylko pomniki i nasza pamięć – zwrócił się do mieszkańców Jarosław Górczyński. – Spotykamy się tutaj pod monumentem przypominającym czyn patriotyczny marszałka Józefa Piłsudskiego. Co roku, w jego cieniu dokonujemy rachunku sumienia. Zadajemy sobie pytania – czym jest miłość do Ojczyzny? Jak tę miłość mogę pielęgnować? W takich chwilach myślimy o naszych przodkach, którzy w tamtym okresie odbudowywali naszą państwowość.

Pod obeliskiem zapłonął Ogień Niepodległości przywieziony z polskiego cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Ukrainie. Złożyli go przedstawiciele ostrowieckich harcerzy i Strzelców. Były też podziękowania od Ukraińców.

– Mam informację od mera naszego zaprzyjaźnionego miasta Biała Cerkiew, który poprosił, by podziękować mieszkańcom za wsparcie. Za wszystkie transporty darów do miasta, w którym co chwila nie ma prądu i jak wiemy z medialnych przekazów, żyje się naprawdę trudno – przekazał prezydent miasta.

Głos zabrał również poseł Andrzej Kryj, pod pomnikiem złożono wieńce. Całą uroczystość uświetniła orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, a także wokaliści- laureaci Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej.

/sla/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia