Od poniedziałku mieszkańcy Ostrowca mogą składać wnioski o zakup węgla od gminy

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski będzie sprzedawać swoim mieszkańcom węgiel w preferencyjnych, określonych przez rząd cenach. Urząd złożył już u wojewody zapotrzebowanie na 15 tysięcy ton węgla, a wnioski od mieszkańców będą przyjmowane od najbliższego poniedziałku.

– W tymczasowym urzędzie w hali KSZO dwa stanowiska obsługi będą dedykowane właśnie przyjmowaniu wniosków od mieszkańców, a pracownicy będą pomagać w ich wypełnianiu – zapowiada prezydent Jarosław Górczyński i zaznacza, że to duże logistyczne przedsięwzięcie dla urzędników, którzy nigdy wcześniej takich zadań nie wykonywali. – Jeżeli przyjmiemy, że w Ostrowcu Świętokrzyskim węgiel będzie chciało od samorządu kupić każde z 4 477 gospodarstw domowych, które korzystają z węgla do opalania domów, i węgiel chcemy im dostarczyć w ciągu miesiąca, to każdego dnia musi musimy ten opał dostarczyć do około 200 domów. To jest logistycznie bardzo duże przedsięwzięcie – wylicza prezydent Ostrowca.

Samorząd Ostrowca choć posiada własne przedsiębiorstwa z placami do składowania opału i sprzętem i tak zamierza się wspierać prywatnym składem, żeby zadanie realizować możliwie szybko. Zwłaszcza, że w temacie wciąż jest wiele niejasności. Nie wiadomo na przykład z którym ze wskazanych podmiotów sprzedających węgiel samorządom gmina Ostrowiec będzie mogła podpisać umowę oraz kiedy dokładnie i jaki węgiel trafi do mieszkańców.

Ustawa zapewnia mieszkańcom możliwość kupienia 1,5 tony węgla w tym i 1,5 węgla w przyszłym roku za nie więcej niż 2 tysiące złotych za tonę. W Ostrowcu węgiel będzie sprzedawany w tym roku za 1899 złotych za tonę. Cena zawiera już koszty transportu opału do mieszkańców.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia