W Ćmielowie odnowiono zbiorową mogiłę żołnierzy „Tarzana”

Fot. Gmina Ćmielów

Na cmentarzu parafialnym w Ćmielowie odnowiono zbiorowe mogiły żołnierzy Armii Krajowej.

– Zakończył się remont zbiorowych mogił żołnierzy z oddziału „Tarzana”. Poza pracami jednak najważniejsza jest pamięć poległych i to, by kolejne pokolenia również o tym pamiętały – podkreśla Joanna Suska, burmistrz gminy.

Samorząd na ten cel otrzymał pieniądze z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Prace kosztowały 105 tysięcy złotych i przebiegały pod nadzorem Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.

– Pod pieczą konserwatora od pierwszego dnia, zostały wymienione 32 krzyże i opaski mogił z lastryka na granitowe, zmieniliśmy też kostkę betonową na granitową – wymienia Joanna Suska. – Było to nie lada wyzwanie, bo wszystkie tabliczki z nazwiskami i pseudonimami żołnierzy, zostały w oryginale zachowane, zdjęte z dotychczasowych krzyży i przymocowane do nowych.

Dodaje, że ma nadzieję, że mieszkańcy odwiedzając w listopadzie groby bliskich, zwrócą też uwagę na pochowanych tam bohaterów. Przypomnijmy, że na cmentarzu w Ćmielowie pochowani są żołnierze z oddziału partyzantów, rozbitego w lipcu 1944 roku w niemieckiej zasadzce w Woli Grójeckiej. W 2021 roku sprowadzono tam również prochy ich dowódcy- Tomasza Wójcika „Tarzana”.

/sla/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia