Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Opatowie

Fot. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej

Kwesta na renowację nagrobków trwa we wtorek, 1 listopada przy cmentarzu parafialnym w Opatowie. Jak co roku prowadzi ją Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, ale pomaga wielu wolontariuszy.

Kwestę rozłożono na dwa dni, pierwsza część odbyła się w niedzielę. Liczenie pieniędzy odbędzie się w środę.

– Zbieramy pieniądze na renowację nagrobków i z góry dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory nas wspierali i wspierają. Możemy się pochwalić ostatnio odnowionym pomnikiem pani Sabiny Świerczyńskiej z Rządkowskich. Jest usytuowany tuż za kaplicą, widać go doskonale – mówi Tomasz Kucharski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. – Jesteśmy pod wrażeniem hojności darczyńców, zapraszamy do dalszej pomocy, bo potrzeb jest dużo.

W akcję włączyło się na tyle wielu wolontariuszy, że zmieniać będą się co godzinę, maksymalnie co dwie. Odwiedzający nekropolię spotkają ich z puszkami przy wejściach, a ich pieniądze wspomogą prace remontowe.

– Pomników jest sporo. W niektórych przypadkach chodzi o wypoziomowanie, bo są przechylone i grożą zarówno zawaleniem, jak i uszkodzeniem innych nagrobków. To, jakie prace wykonamy będzie zależało od kwoty, jaką uda nam się zebrać – wyjaśnia Tomasz Kucharski.

Kwesta potrwa do godziny 16.

/sla/

Ważne wydarzenia