Uczniowie „Staszica” odwiedzili historyczne groby na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej

Fot. LO im. S. Staszica

Liceum Ogólnokształcące numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu, wzięło udział w akcji „Szkoła Pamięta”. Jej uczniowie odwiedzili cmentarz parafialny na ulicy Denkowskiej.

Organizowana przez ministerstwo edukacji po raz czwarty akcja „Szkoła Pamięta” ma na celu pokazanie młodemu pokoleniu miejsc pamięci i przypomnienie postaci ważnych nie tylko dla całego kraju, ale i lokalnej społeczności. Możliwości działań jest wiele, część dotyczy okresu Wszystkich Świętych.
– Wybraliśmy dwie klasy- pierwszą i drugą, aby w atmosferze zadumy nad nadchodzącymi świętami odwiedzić lokalny cmentarz i wskazać młodzieży te mogiły, które powinny znaleźć się pod ich opieką – mówi Dariusz Kaszuba, nauczyciel „Staszica”.

Cmentarz parafialny przy ulicy Denkowskiej ma wiele takich miejsc.
– Na pewno są to groby powstańców styczniowych, ochotników z 1920 roku z wojny polsko- bolszewickiej, żołnierzy I wojny światowej i wojny obronnej z 1939 roku, a także mogiły ofiar hitlerowskich zbrodni – wylicza Dariusz Kaszuba. – Odwiedziliśmy również groby nauczycieli „Staszica” oraz miejsce, gdzie spoczywa Waleria Makarewicz, założycielki naszej szkoły, a konkretnie stancji dla dziewcząt w 1909 roku.

Waleria Makarewicz w „Staszicu” pracowała jako nauczyciel języków polskiego, francuskiego i niemieckiego oraz matematyki. Młodzież odwiedzi także grób jej sióstr Emilii i Aliny, także związanych ze szkołą.
– Celem projektu jest pokazanie młodzieży pewnej więzi z historią, elementów regionalizmu i zapoznanie jej z postaciami, które wiążą się z historią Ostrowca, a w naszym przypadku także naszej placówki – dodaje Dariusz Kaszuba.
Uczniowie odwiedzili groby i zapalili na nich znicze.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia