80. rocznica likwidacji getta w Ostrowcu zostanie upamiętniona w środę

Fot. archiwum

80. rocznica likwidacji getta w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie w sposób szczególny uczczona w najbliższą środę, 26 października.

11 i 12 października 1942 roku w ramach nazistowskiej akcji „Reinhardt”, nazywanej przez Niemców „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”, doszło do likwidacji getta w Ostrowcu, w którym mieszkało około 15 tysięcy osób.

11 tysięcy Żydów zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince, gdzie w większości trafili do komór gazowych. Szacuje się, że nawet 2 tysiące osób zginęło wcześniej- były to dzieci, osoby starsze i chore, które nie nadawały się do transportu.

W środę ta tragiczna rocznica zostanie upamiętniona.

– W programie spotkania poświęconego tym tragicznym wydarzeniom znajdą się między innymi świadectwa potomków ostrowieckich Żydów – mówi Anna Boroń z Muzeum Historyczno- Archeologicznego w Ostrowcu. – Głos zabierze między innymi Avi Borenstein, przedstawiciel Jews of Ostrowiec Memorial Project, a także Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego.

Uroczystość odbędzie się w sali wielofunkcyjnej Ostrowieckiego Browaru Kultury, a rozpocznie o godzinie 17

– Częścią wydarzenia będzie też symboliczne nabożeństwo żałobne i kameralny koncert znanej już w Ostrowcu Ryfki Foremniak – dodaje Anna Boroń.

Uczestnicy wydarzenia zostaną również zaproszeni na zwiedzanie tematycznych wystaw eksponowanych w BWA „I’m my family” Rafaela Goldchaina oraz „ZAAM” Marka Cecuły.

Organizatorami spotkania są członkowie grupy Ostrowieccy Żydzi, Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Miejskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.

/sla/

Ważne wydarzenia