Powstanie monografia Ostrowca

Do 9 września przyszłego roku opracowana i wydana ma zostać Monografia Ostrowca Świętokrzyskiego. Przynajmniej czterystustronicowa publikacja o formacie 24×17 cm i w nakładzie 500 sztuk ma zawierać 10 rozdziałów i objąć okres od pradziejów miasta do Ostrowca w III RP ze szczególnym uwzględnieniem historii kultury i sportu.

– Czas jest ulotny i szybko płynie. Poprzednia monografia była wydana w 1997 roku, więc to już szmat czasu. Takich dokumentów o Ostrowcu Świętokrzyskim mamy też mało i chcemy aby ten dokument był mocno analityczny, dokumentującym przeszłość – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.
Przetarg na opracowanie i wydanie monografii wygrała Akademia Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego, która zaoferowała się wykonać zadanie za kwotę 140 tysięcy złotych. – To powód do dumy i satysfakcji dla nas – zaznacza dr Paweł Gotowiecki, rektor uczelni, przypominając, że za poprzednią monografię odpowiadało kieleckie środowisko naukowe. – Od czasu powstania poprzedniej monografii minęło 25 lat i to w historiografii jest dosyć spory okres. Oczywiście w badaniach dotyczących tej najbardziej odległej historii zmieniło się niewiele, chociaż były prowadzone w tym zakresie badania, chociażby przez pracowników Muzeum Historyczno-Archeologicznego, to historia najnowsza Ostrowca, historia XX wieku jest terra incognita czyli ziemia nieznana – dodaje.
Zespół redakcyjny pod przewodnictwem doktora Gotowieckiego jest już po pierwszym spotkaniu, ale wciąż się jeszcze kształtuje.

Wydanie monografii to część projektu 'Jestem Ostrowczaninem”. W jego ramach wznowiona będzie edycja Legend Świętokrzyskich Wojciecha Kotasiaka. Powstanie też książka dla dzieci o naszym mieście oraz komiks, który stworzy młodzież. Projekt jest finansowany z tzw. funduszy norweskich.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia