Pierwsze dwa już w budowie. Bezpiecznych przejść dla pieszych powstanie dwanaście

Nie tylko Aleja Jana Pawła II przy bazie MZK i 11 Listopada przy centrum handlowym. Do 8 listopada starostwo powiatowe przebuduje dwanaście przejść dla pieszych, w samym Ostrowcu cztery.

– Do końca tego miesiąca również rozpoczną się prace związane z przebudową przejść na ulicy Iłżeckiej przy Top Markecie oraz na ulicy Jana Samsonowicza przy skrzyżowaniu z ulicą Rudzką – mówi Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.
W gminie Ćmielów poprawione zostanie bezpieczeństwo na czterech przejściach dla pieszych, w gminie Kunów na dwóch oraz na kolejnych dwóch w gminie Waśniów.

– Nad każdym z tych przejść dla pieszych zamontowane zostaną dodatkowe lampy na wysięgnikach, które doświetlą przejście. Na tych wysięgnikach pojawi się także dodatkowe oznakowanie z podwyższonymi parametrami odblaskowości. Na terenie samego Ostrowca Świętokrzyskiego zastosowane zostaną także dodatkowe elementy świetlne zatopione w jezdni. Dzięki specjalnym czujnikom ruchu będą się one włączać, gdy pieszy zbliża się do przejścia – wyjaśnia naczelnik Mroczek.

Przebudowane, jak zaznacza naczelnik Mroczek, zostaną też azyle, dojścia do tych przejść, rampy, krawężniki. Z myślą o osobach niewidomych montowane w nawierzchni będą specjalne płyty z fakturowymi elementami.

Wartość tych inwestycji to ponad 1 milion 760 tysięcy złotych. Powiat pozyskał na ten cel 80-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa, a wkładem własnym dzieli się po równo z samorządami gminy, na których powstają nowe przejścia.

Utrudnienia dla kierowców związane z trwającą przebudową na Alei Jana Pawła II oraz 11 Listopada – potrwają do dwóch tygodni.

/mag/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia