Drugi Dzień Otwarty Inżynierów Budownictwa w Ostrowcu

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa organizuje w najbliższą sobotę w Ostrowcu Świętokrzyska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Spotkanie pod hasłem 'Budowa, eksploatacja, remont swojego domu. Porozmawiaj z inżynierem’ w godzinach 10-15 odbędzie się w Galerii Fotografii w Ostrowieckim Browarze Kultury.

– Chcemy osobom zainteresowanym budową własnego domu przekazać informacje na temat całego procesu inwestycyjnego. Będą czekać na zainteresowanych specjaliści z zakresu budownictwa ogólnego, instalacji elektrycznych, sanitarnych oraz przedstawiciele Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Ostrowcu oraz urzędu miasta – mówi Tadeusz Durak, członek krajowej rady Polskiej Iżby Inżynierów Budownictwa i koordynator dnia otwartego. Podkreśla, że porozmawiać będzie można ze specjalistami każdego elementu procesu inwestycyjnego. Tak, jak przed rokiem.

– W ubiegłym roku najwięcej pytań dotyczyło lokalizacji budynku na własnej działce. Mieszkańcy pytali z czego budować, żeby budynek był tani w budowie i później w utrzymaniu, jak go ocieplić i jakie źródło ciepła zastosować – wymienia Tomasz Marcinowski, wiceprzewodniczący Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Zachęca, żeby ze wsparcia kierowników budowy i innych specjalistów podczas budowy domu nie rezygnować.

Obecnie domy do 70 m2 można budować na zgłoszenie i bez kierownika budowy, a po wejściu w życie nowelizacji Prawa budowlanego w przyszłym roku zatrudniać go nie będzie trzeba także przy budowie większych domów. – Dla nas takie zmiany są niezrozumiałe, bo budowa wymaga odpowiedniej wiedzy, szczególnie wiedzy konstrukcyjnej – mówi Tomasz Marcinowski. – Jeżeli dom niewłaściwie zaizolujemy, niewłaściwie docieplimy, niewłaściwie wykonamy elementy konstrukcyjne, to później się pojawiają rysy i pęknięcia lub na przykład pleśni w narożach budynku – dodaje Tadeusz Durak.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia