Mistrzostwa świata psów tropiących po raz pierwszy w Polsce i regionie. Będą też w powiecie ostrowieckim

Fot. Urząd Marszałkowski

Teren powiatu ostrowieckiego będzie między innymi areną rywalizacji psów tropiących, podczas mistrzostw świata, które we wtorek, 11 października, rozpoczną się w województwie świętokrzyskim. Po raz pierwszy zawody tej rangi odbywać się będą nie tylko w naszym regionie, ale też w Polsce.

Od wtorku, 11 października aż do niedzieli Świętokrzyskie zamieni się w obszar rywalizacji wytresowanych w tropieniu czworonogów z całego świata. W zawodach udział weźmie aż 26 ekip z całego świata, między innymi USA, Kanady, Izraela, Ukrainy oraz z Polski. Na etapie organizacji wykluczono z nich zawodników z Rosji i Białorusi.
O tym, na czym polegają zawody, mówi Grzegorz Bednarski, wiceprzewodniczący podkomisji psów towarzysko – tropiących Głównej Komisji Szkoleń Psów Związku Kynologicznego w Polsce.

– Cała konkurencja to rywalizacja na poziomie psów tropiących, sprawdzamy wyszkolenie psa pod kątem tropienia i poszukiwania – mówi Grzegorz Bednarski. – Konkurs polega na tym, że jeden pies musi rywalizować na dwóch podłożach, w naszym przypadku są to podłoża zielone i tak zwane oranki. Suma punktów z dwóch śladów daje klasyfikację końcową.

Najczęściej używane psy w tych konkurencjach to owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie, ale występują także inne rasy.
– Są to psy sportowe, ale z linii pracujących. Często jest tak, że siostra lub rat zawodnika służy w policji, straży pożarnej, wykrywa narkotyki lub szuka ludzi pod zgliszczami. Nasze zawody są także testem ich umiejętności węchowych – wyjaśnia Grzegorz Bednarski.

Rozpoczęcie zawodów zaplanowano jutro w Wólce Milanowskiej, z przemarszem wszystkich drużyn z psami. Od środy do soboty zawodników spotkać będzie można w Rudzie Kościelnej w gminie Ćmielów, w środę i piątek także na terenie gminy Bodzechów, a w sobotę w Mirogonowicach w gminie Waśniów. Podsumowaniem mistrzostw będzie uroczyste zakończenie zawodów w niedzielę, w Kielcach.

Organizatorem Mistrzostw jest Związek Kynologiczny w Polsce. Partnerami tego wydarzenia zostali: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz Urząd Miasta w Kielcach.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia