Pułkownik Jan Piwnik „Ponury” został patronem szkoły w Opatowie

Fot. Tomasz Staniek- Starosta Opatowski

Legendarny przywódca partyzantów, pochodzący z powiatu ostrowieckiego pułkownik Jan Piwnik „Ponury” został patronem Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie. Popularna 'Szkoła na Górce’ obchodziła w piątek, 7 października 60- lecie istnienia.

Obchody połączone z nadaniem imienia i przekazaniem sztandaru, rozpoczęły się od nabożeństwa pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kolegiacie świętego Marcina w Opatowie. Po mszy nastąpiło odsłonięcie pomnika patrona przy budynku szkoły.

Jan Piwnik „Ponury” urodzony w Janowicach w gminie Waśniów, był absolwentem gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, jednym z Cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej. w czasie wojny był między innymi szefem dywersji Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej. Miejscem pobytu żołnierzy stał się Wykus – w Puszczy Jodłowej w Górach Świętokrzyskich. Major Jan Piwnik Ponury zginął w 1944 roku pod wsią Jewłasze na Białorusi. Pośmiertnie został awansowany na pułkownika.

Warto dodać, że w powiecie ostrowieckim „Ponury” jest patronem tylko jednej placówki- Publicznej Szkoły Podstawowej w Mominie.

/sla/

Ważne wydarzenia