Garść porad, jak nie zgubić się podczas grzybobrania. Akcja ostrowieckiej policji

Niemal każdego tygodnia – od kiedy zaczął się sezon grzybowy – policja informuje o poszukiwaniach osób, które straciły orientację i zabłądziły w lesie. – A wystarczy przestrzegać kilku zasad, które uchronią nas przed takimi sytuacjami – mówi Ewelina Wrzesień, oficer prasowy ostrowieckiej policji.

Dziś na Targowisku Miejskim funkcjonariusze rozdawali ulotki, na których znalazły się porady, jak przygotować się do wyprawy na grzyby. – Policjanci apelowali, by nie stracić czujności podczas odpoczynku na świeżym powietrzu, a przede wszystkim do domu wrócić nie tylko z koszykiem pełnym grzybów, ale cało i zdrowo – zaznacza Ewelina Wrzesień.
Pierwszą informacją, jaką policjanci przekazywali amatorom grzybobrania, była ta, by zawsze – wychodząc do lasu – zabierać ze sobą telefon komórkowy z baterią naładowaną do pełna. – Bardzo ważne jest także to, by nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Warto poinformować osoby najbliższe bądź sąsiadów, że idziemy na grzyby, podać nazwę miejsca, czy miejscowości, gdzie jest las, a także podać przybliżoną godzinę powrotu do domu – podpowiada rzeczniczka ostrowieckiej policji.

Trzeba pamiętać, by dzieci i osoby starsze same nie wybierały się do lasu, a jeśli decydujemy się zbierać grzyby w lesie, którego nie znamy to lepiej cały czas trzymać się blisko dróg i nie zapuszczać w głąb, gdzie możemy stracić orientację. Koniecznie powinniśmy wziąć ze sobą ciepły ubiór, najlepiej jasny i mieć kamizelkę odblaskową, bo na wypadek zagubienia policji łatwiej będzie nas odnaleźć. Przyda się także latarka. Ale policjanci na targowisku przestrzegali też przed złodziejami. – Policjanci apelowali, by nie zostawiać na widoku w samochodzie cennych przedmiotów, które mogą skłaniać do włamania do niego. Wiemy, że są osoby, które właśnie obserwują samochody pozostawione na skraju lasu i czekające aż ich właściciele oddalą się w poszukiwaniu grzybów – mówi Ewelina Wrzesień.
Ostrowieccy policjanci planują kolejne wizyty na targowisku. Ulotki z zestawem porad m.in. dla grzybiarzy rozdawać będą także podczas osiedlowych spotkań z mieszkańcami miasta.
/marc, joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia