Przybywa punktów, w których można się zaszczepić przeciwko grypie

Od 1 września w ponad 150 punktach w regionie – 15 z nich jest w samym Ostrowcu Świętokrzyskim – można się zaszczepić się przeciwko grypie.

Podanie w nich szczepionki jest bezpłatne, a sam preparat bezpłatnie, na podstawie recepty, otrzymają kobiety w ciąży i seniorzy w wieku 75 plus. – Z częściową refundacją szczepionki mogą kupić pacjenci w wieku 18 – 65 lat, którzy są narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych, a to ocenia lekarz oraz osoby w wieku 65 plus. Dla pozostałych osób szczepionka jest płatna – wyjaśnia Beata Szczepanek, rzeczniczka prasowa świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Podkreśla, że warto się zaszczepić. – W tym sezonie będzie zdecydowanie więcej zachorowań, bo zniknęły obostrzenia związane z COVID, jak obowiązek noszenia maseczek, zakaz większych zgromadzeń, które zapobiegały nie tylko rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale także wirusa grypy. Po drugie już obserwujemy, że osoby, które przechorowały COVID, a takich jest bardzo dużo, przechodzą grypę bardzo ciężko, z powikłaniami – zaznacza Beata Szczepanek.
Placówki do akcji szczepień mogą zgłaszać się do końca września, więc ich lista może się jeszcze wydłużyć. Aktualizuje ją na bieżąco na swojej stronie internetowej świętokrzyski NFZ. Tam szukajcie więcej informacji na ten temat.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia