Wkrótce okaże się o ile w górę pójdzie cena za wodę i ścieki w mieście

fot. www.mwikostrowiec.pl

Za rosnącymi cenami energii elektrycznej w górę idą także ceny innych usług, w tym komunalnych. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja najpewniej wkrótce wystąpią o zmianę taryfy, bo spodziewają się potężnego wzrostu wydatków na prąd w przyszłym roku.

Oferty w postępowaniu przetargowym na dostawę energii elektrycznej w przyszłym roku MWiK otworzy 15 października. – Dziś stawki osiągają już kwoty w wysokości 2 tysięcy z megawatogodzinę, a obecnie jeszcze płacimy 493 złote. Spodziewamy się, że cena pójdzie więc w górę o te 400 procent – mówi Artur Łakomiec, prezes ostrowieckiego MWiK-u, podkreślając, że spółkę obowiązuje kodeks spółek handlowych i zasady ekonomii, z czego są rozliczani.

Ceny prądu już dały się we znaki spółce. W 2019 roku koszty energii wyniosły 950 tysięcy złotych, a w tym roku sięgną 10 milionów. Spółka stawki za wodę i ścieki dla odbiorców poniosła w tym czasie dwukrotnie – o 9 i 8 procent. I to mimo inwestycji w nowoczesne rozwiązania. – Inwestycje w energooszczędne rozwiązania prowadzimy co roku od kilku lat. Na budynku biura przy ulicy Sienkiewicza i działu eksploatacji przy ulicy Długiej zamontowane są już instalacje fotowoltaiczne, a na ujęciu wody korzystamy urządzenia kompensacyjnego, inwestowaliśmy w rozwój i naprawę agregatu kogeneracyjnego, który wytwarza prąd z biogazu powstałego ze ścieków. Budynki przez większość sezonu zimowego ogrzewamy właśnie tym biogazem – wymienia prezes Łakomiec. W przyszłym roku, jak dodaje, zainstalowane na obiektach spółki zostaną kolejne duże instalacje fotowoltaiczne. To w ramach projektu gminy Ostrowiec, która pozyskała dofinansowanie na zakup i montaż takich instalacji dla łącznie trzydziestu swoich jednostek.

O zmianę taryfy do gospodarstwa Wody Polskie na dostawę wody i odbiór ścieków w całym kraju wystąpiło już około 4czterystu przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia