Bezpłatne konsultacje z psychodietetykiem dla dzieci organizuje powiat ostrowiecki

Około trzydziestu procent dzieci w wieku wczesnoszkolnym i ponad dwadzieścia dwa procent młodzieży do 15 roku życia ma nadwagę lub otyłość. U siedmiu procent nastolatków występują zaburzenia odżywiania. Bezpłatne konsultacje dziecka z dietetykiem organizuje w ramach Akademii Pełnej Zdrowia starostwo powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Problem z zaburzeniami odżywiania przybrał na sile w czasie izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa – ocenia psychodietetyczka Emilia Żelazowska. – Duża część dzieci w czasie pandemii zamknęła się w sobie, wycofała się z aktywności fizycznej, z kontaktów towarzyskich, spacerów, spotkań z kolegami i zamknęła się w czterech ścianach i żyje w wirtualnym świecie. To powoduje, że dzieci popadają w różnego rodzaju pułapki, także te żywieniowe. Dostarczają na przykład do organizmu nadmierną ilość energii, której nie są w stanie spalić. Niektóre dzieci popadają w skrajności w drugą stronę, czyli wchodząc w zaburzenia depresyjne, wycofywania się i po prostu przestają jeść – wyjaśnia.

Bezpłatne konsultacje dla dzieci od 6 do 16 roku życia z nadwagą lub niedowagą organizuje w ramach Akademii Pełnej Zdrowia starostwo powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Konsultacje obejmą analizę składu ciała z omówieniem, zalecenia żywieniowe i wizytę kontrolną po 6ciu tygodniach od pierwszej konsultacji. Liczba pakietów jest ograniczona, a bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać w starostwie w najbliższy czwartek 22 września w godzinach 16-19.

Z oferty warto skorzystać, bo nadmierna masa ciała u małych dzieci powoduje wady szkieletu: płaskostopie, koślawość kolan, zaburzenia w obrębie miednicy, kręgosłupa i są one trudne do odwrócenia – zaznacza psychodietetyczka. – Nadmierna lub zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej w okresie dojrzewania u dziewcząt skutkuje zaburzeniami na przykład policystycznych jajników , rozwija się cukrzyca, choroby metaboliczne, choroby układu krążenia. To są choroby, które jeżeli raz wprowadzą się do naszego organizmu, to raczej niechętnie go później opuszczają – zauważa Emilia Żelazowska.

Bezpłatnymi konsultacjami z psychodietetykiem powiat chce objąć możliwie największą liczbę dzieci, dlatego akcja nie jest kierowana do tych, które już są pod opieką specjalistyczną lekarzy bariatrów, czyli lekarzy zajmujących się terapią osób otyłych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia