Po latach oczekiwań w gminie Ćmielów powstanie 10 nowych odcinków dróg

Umowy z trzema wykonawcami na przebudowy dróg podpisała 8 września gmina Ćmielów. Budowa i remonty obejmą 10 odcinków.

– Finalizujemy wszystkie te zadania, które praktycznie zaczęliśmy w ubiegłym roku, bo wiadomo, że by móc coś wybudować, czy przebudować trzeba najpierw się do tego przygotować. I tak opracowaliśmy dokumentację, dokonaliśmy uzgodnień, pozyskaliśmy pozwolenia, ogłosiliśmy przetargi. Teraz przyszedł czas na realizację – podkreśla burmistrz Joanna Suska. Dodaje, że akurat o te drogi najbardziej upominali się mieszkańcy, a na niektóre czekają już od kilkunastu lat.
Przetarg w całości zakończył się kwotą niższą niż planowana. Oferty łącznie wyniosły 4 mln. 405 tys. zł., samorząd miał przygotowane blisko 5 mln. – Najważniejsze, że udało się wyłonić wykonawców w tych bardzo trudnych dzisiejszych realiach, gdy ceny z dnia na dzień rosną, a o wykonawców też coraz trudniej – zaznacza burmistrz Ćmielowa.
Środki na przebudowy dróg samorząd pozyskał z programu Polski Ład, wnioski złożył w lutym tego roku.
Nowe nawierzchnie zyskają m.in. droga na Glinkę – kosztować to będzie 750 tys., ulica Kolejowa, ulica Polna, droga w Piaskach Grójeckich, Krzczonowicach i Piaskach Brzóstowskich. Także droga Kolonia – Brzóstowa – Frankopole, gdzie koszt inwestycji to ponad 1 milion 100 tys., a odcinek ma 900 metrów. – Gdy pierwszy raz przygotowywaliśmy kosztorys to opiewał na 600 tys. zł. Tylko ten jeden przykład pokazuje w jak trudnej sytuacji są samorządy realizujący inwestycje – podkreśla burmistrz Suska.
Wszystkie umowy mówią o 12 miesięcznym okresie realizacji zadań, ale wiele z tych odcinków ma być gotowych znacznie wcześniej.
/joge/

Ważne wydarzenia