Nie będzie podręcznika Roszkowskiego w ostrowieckich szkołach

Uczniowie publicznych, ostrowieckich szkół średnich nie będą na lekcjach nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość posługiwać się rekomendowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki podręcznikiem Wojciecha Roszkowskiego.

Taką decyzję, jak mówi Mariusz Łata, naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego, podejmowali nauczyciele i dyrektorzy poszczególnych szkół na posiedzeniach rad pedagogicznych.

– Nauczyciele naszych szkół posługują się podstawą programową, która do tego przedmiotu obowiązuje. Ja mogę tylko dodać, że osobiście bardzo wierzę w nauczycieli. Poziom wykształcenia i świadomość nauczycieli jest bardzo duża i z tego co słyszę jest bardzo krytyczny stosunek do tego, co proponuje ministerstwo edukacji i nauki- mówi.

Naczelnik Łata podkreśla jednocześnie, że ma nadzieję iż nauczyciele będą się skupiać na przekazywaniu informacji i ucząc młodych samodzielnego, krytycznego myślenia.
– Mam nadzieję, że nauczyciel, przekazując treści programowe, jeżeli posiada poglądy polityczne to zostawi je przed drzwiami szkoły- dodaje.

Na treści zawarte w podręczniku Wojciecha Roszkowskiego spadła fala krytyki, między innymi za nazwanie zapłodnienia – w domyśle in vitro – produkcją ludzi, a nawet hodowlą i sugerowanie, że takie wyprodukowane dzieci nie będą kochane.
O niekorzystanie z tego podręcznika do świętokrzyskich nauczycieli zaapelowali młodzieżowi radni województwa świętokrzyskiego. Taką samą nadzieję – jeszcze przed pierwszym dzwonkiem – wyrażała 1 września uczennica pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica Martyna Cieśla.

– Nie wyobrażam sobie, że na przykład osoba w mojej klasie, która urodziła się z in vitro byłaby uważana za gorszą- podkreśla licealistka.

W Ostrowcu z podręcznika do HIT-u Wojciecha Roszkowskiego korzystać nie będzie także nauczyciel w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego. – Korzystamy z różnych innych dostępnych materiałów i wiedzy nauczyciela historii – zapowiada dyrektor Kinga Wnuk.
Jedynie ksiądz Robert Utnik, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego nie wyklucza, że podręcznik Roszkowskiego będzie obowiązującym w jego szkole. Na razie jednak żadna decyzja w tej placówce nie zapadła. – Poczekamy aż dopuszczony zostanie inny podręcznik i wybierzemy lepszy – mówił dyrektor 'katolika’.
W niedzielę pojawiła się informacja, że MEN zaaprobował także podręcznik do HiT-u przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia