Tysiące wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmują ostrowieckie gminy

Niemal 1500 wniosków o wypłatę dodatku węglowego złożyli w ciągu tygodnia (do piątku 26 sierpnia) mieszkańcy gminy Waśniów.

– Kiedy tylko ten mechanizm ruszył co dzień musieliśmy uruchamiać nowe stanowiska, ponieważ tyle było ludzi, a nie chcieliśmy, by stali w kolejkach tylko byli płynnie obsługiwani. Jednego dnia nawet cztery stanowiska działały równocześnie – mówi wójt Krzysztof Gajewski.
Dodaje, że bardzo wielu mieszkańców przychodzi składać korekty do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do której wpisywano informację, czym ogrzewa się dom. W pierwszej deklaracji podawali jako pierwsze źródło ogrzewania gaz, czy olej, a mają też piec na paliwa stałe. I teraz liczą na to, że korekta w deklaracji, która wskaże węgiel jako źródło ogrzewania pozwoli im otrzymać dodatek. Ten wynosi 3 tys. zł.
– Jeszcze w tym miesiącu zaczniemy wysyłać pisma o przyznanie środków na rekompensatę dla tych mieszkańców, którzy złożyli już wnioski – zapowiada wójt Waśniowa.
Wnioski o dodatki węglowe przyjmowane są codziennie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w godzinach od 7.30 do 15.30. Niewykluczone, że – jak zapowiada wójt Gajewski – kolejne stanowiska zostaną utworzone na sali konferencyjnej urzędu gminy, ponieważ sejm pracuje nad projektem wypłaty dodatków także do pozostałych źródeł ogrzewania, a to oznacza, że każdy właściciel domu będzie mógł ubiegać się o rekompensatę.
Dodam, że gmina Waśniów liczy 7,5 tys. mieszkańców.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia