Młodzieżowi radni nie chcą HiT-u w szkołach. Krytykują podręcznik prof. Roszkowskiego

fot. FV/Młodzieżowy Sejmik Wojeództwa Świętokrzyskiego

Radni Młodzieżowego Sejmiku sprzeciwiają się korzystaniu z podręcznika profesora Wojciecha Roszkowskiego na lekcjach Historia i Teraźniejszość. Na sesji 23 sierpnia wystosowali do świętokrzyskich nauczycieli apel, by 'przekazywana przez nich wiedza na przedmiocie Historia i Teraźniejszość kształtowała w młodych ludziach myślenie krytyczne, szacunek do drugiego człowieka i asertywność’.

– Zdaniem radnych podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego zawiera wiele treści, które nie powinny znajdować się w szkołach i decyzją Młodzieżowego Sejmiku zaapelowaliśmy, aby tego podręcznika nie stosować – mówi Maciej Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i uczeń IV klasy I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Młodzieżowi radni wskazują, że w treści podręcznika licznie używane są wyrażenia wartościujące, a celem apelu 'jest ochrona młodzieży przed narzucaniem określonego światopoglądu czy upolitycznieniem placówek oświatowych’.

Młodzieżowi radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przyłączyli się też do ogólnopolskiego apelu do ministra edukacji i nauki. – Jest to apel, który podpisało bardzo wiele organizacji młodzieżowych, organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad, rad dzielnic oraz młodzieżowych sejmików z całej Polski. Jest to apel sprzeciwiający się wprowadzeniu do szkół przedmiotu Historia i Teraźniejszość – wyjaśnia ostrowiecki radny. Przypomina, że podręcznik Wojciecha Roszkowskiego jest do tej pory jedynym dopuszczonym przez resort ministra Przemysława Czarnka, a czasu do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zostało bardzo mało.
W tym apelu czytamy, że treść podręcznika do HiT-u jest indoktrynacją i narracją obecnej władzy.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia