Wskaźnik BMI- co trzeba o nim wiedzieć?

Utrzymanie szczupłej i zgrabnej sylwetki dla wielu z nas stało się prawdziwym priorytetem. Nie oszukujmy się, ale nasza waga może być głównym powodem nie tylko do kompleksów, ale także do rozwoju wielu chorób. Wobec tego chcemy utrzymać ją na względnie dobrym poziomie i móc ją w pewien sposób kontrolować. Właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi nam wskaźnik BMI, który dla wielu osób w dalszym ciągu pozostaje nierozwiązaną zagadką. Tak więc co warto o BMI wiedzieć i jak skutecznie utrzymać je na dobrym poziomie?

Czym jest wskaźnik BMI?

BMI to skrót utworzony od pierwszych liter angielskich słów Body Mass Index. Jest to nic innego jak wskaźnik masy ciała, który pozwala nam samodzielnie obliczyć to, czy nasza waga utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Niemniej jednak wskaźnik BMI jest również wykorzystywany w przypadku diagnozy otyłości czy nadwagi oraz przewidywania ryzyka chorób jak np. cukrzycy czy miażdżycy. Warto zauważyć, że wskaźnik BMI  został opracowany już 200 lat temu przez Adolfa Queteleta. To on jako pierwszy zaobserwował powiązanie pomiędzy wzrostem a wagą człowieka. Wobec tego opracowany przez niego wskaźnik BMI pozwala ocenić, czy nasza waga w dalszym ciągu utrzymuje się w normie, czy być może wskazuje na wychudzenie bądź wręcz przeciwnie- na nadwagę.

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Wiele osób zastanawia się, jak obliczyć BMI? Okazuje się, że jest to niezwykle proste i tak naprawdę, z uwagi na dostępne w sieci kalkulatory, nie będzie nam to sprawiało większych problemów. Przede wszystkim, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z kalkulatora, wówczas musimy wpisać jedynie określone wartości. Jedną z nich jest wzrost, a druga oczywiście nasza obecna waga. Dodatkowo kalkulatory BMI poproszą nas także o określenie wieku oraz płci. Następnie możemy spodziewać się gotowego wyniku, a także podanych norm, które wyznaczają granicę otyłości, nadwagi oraz wychudzenia. Jeśli zaś będziemy chcieli obliczyć wskaźnik BMI samodzielnie, wówczas wystarczy, że podzielimy nasz wzrost przez naszą wagę podniesioną do potęgi drugiej. Następnie samodzielnie możemy uzyskany wynik przeanalizować.

Jak utrzymać prawidłowe BMI? Dieta pudełkowa o określonej kaloryczności rozwiązaniem!

Utrzymanie prawidłowego wskaźnika BMI, czyli utrzymanie go na poziomie „wagi prawidłowej” jest gwarancją naszej szczupłej sylwetki, a także dobrego zdrowia i samopoczucia. Wobec tego jak można zapanować nad wskaźnikiem BMI i kontrolować swoją wagę? Otóż najlepszym rozwiązaniem okaże się dieta pudełkowa, dopasowana do naszego zapotrzebowania kalorycznego. Organizm każdego z nas w ciągu dnia spala określoną ilość kalorii, które musimy uzupełniać. Zależność w tym momencie jest wyjątkowo prosta. Jeśli spożywamy więcej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie- doprowadzimy do wzrostu masy ciała. Jeśli zaś utrzymamy deficyt kaloryczny- doprowadzimy do spadku wagi. Catering dietetyczny od Pogotowie Dietetyczne jest w stanie nam zagwarantować idealnie dopasowany zestaw posiłków, tak byśmy mogli kontrolować naszą wagę w jeszcze skuteczniejszy sposób. Dieta pudełkowa będzie dobrana nie tylko do zapotrzebowania kalorycznego organizmu, ale także do naszych preferencji smakowych i stylu życia. Dzięki temu będzie dostarczać do organizmu taką ilość kalorii, którą będzie on w stanie spalić, a to z kolei doprowadzi do tego, że nasza waga i wskaźnik BMI będzie się utrzymywał na stałym poziomie. Współpraca z Pogotowie Dietetyczne będzie więc nie tylko smaczna, ale także korzystna dla naszego zdrowia.

 

Podziel się

Ważne wydarzenia