Wehikuł czasu i wystawa o megalitach na zakończenie świętowania w Krzemionkach

To będzie już ostatnia odsłona trwających od ubiegłego piątku obchodów setnej rocznicy odkrycia we wsi Krzemionki pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego, jakie zaplanowano na lipiec.

W ten weekend do czasów sprzed 5,5 tysiąca lat gości Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki przeniesie Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. A jednym z ważniejszych wydarzeń będzie wystawa fotografii Franco Storti`ego 'Megality’. Wernisaż tej wystawy odbędzie się w sobotę o 15.00. – Oprowadzającym po wystawie w sobotę będzie sam artysta. W dwóch salach będzie można oglądać 60 fotogramów najważniejszych megalitów w Europie. Nie może oczywiście zabraknąć polskich grobowców neolitycznych z Wietrzychowic -mówi Adam Myrta, prezes Stowarzyszenia Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.
Czym były megality i w jakim celu je wznoszono wyjaśni dr Krzysztof Tuni z krakowskiego oddziału PAN. Jego prelekcja została zaplanowana na 14.00.
W oba dni weekendu, w godzinach 10.00-18.00 trwać też będzie archeologiczny festyn pod nazwą 'Wehikuł czasu. Budowniczowie megalitów”. – Na terenie osady w Krzemionkach będziemy prezentować codzienne życie budowniczych megalitów, czyli ludzi z kultury pucharów lejkowatych, którzy żyli 3,5 tysiąca lat przed naszą erą – zachęca do odwiedzenia osady neolitycznej na terenie Rezerwatu Krzemionki prezes Myrta.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia