Pytania bez odpowiedzi, czyli czego media nie dowiedziały się z konferencji działaczy PiS

Rząd PiS rozdzielił fundusze z Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich, a działacze tej partii robią wielokrotne uroczystości. Jak twierdzą – to dla mediów.  Wracamy do tematu, który Radio Ostrowiec opisywało wczoraj.

Na specjalną konferencję prasową do Ćmielowa na dziś zapraszali wczoraj media i samorządowców z powiatu ostrowieckiego poseł Andrzej Kryj i senator Jarosław Rusiecki z PiS. Konferencja dotyczyć miała poinformowania o wynikach konkursu i dotacjach jakie otrzymały gminy popegeerowskie z Programu Inwestycji Strategicznych. Tylko – jak informowaliśmy wczoraj – ogłoszenie wyników połączone z konferencją prasową w tej sprawie miało miejsce wczoraj w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
Pytany przez nas poseł Kryj, co chce zatem przekazać na konferencji w Ćmielowie wczoraj tłumaczył, że jeszcze dokładnie nie wie, bo czeka na ogłoszenie wyników konkursu w Kielcach. Dopytywany, po co zatem konferencja w tej samej sprawie w Ćmielowie odpowiadał, że to specjalnie dla lokalnych mediów, bo nie wszyscy mogli pojechać do Kielc. Dlaczego zaproszeni byli także samorządowcy, którzy już byli w Kielcach – nie wiadomo.

Dziś konferencję obaj parlamentarzyści rozpoczęli od podkreślania zasług rządu Prawa i Sprawiedliwości. – Tu, gdzie funkcjonowały w czasach PRL państwowe gospodarstwa rolne wiele z tych środowisk było opuszczonych, szalało bezrobocie, beznadzieja, i w swoich działaniach to rząd Prawa i Sprawiedliwości skonstruował program, który skierował do tych gmin, do tych miejscowości – mówił senator Rusiecki. – Skala tego programu jest naprawdę duża. Środki, które zostaną przeznaczone na to w Polsce to ponad 4 miliardy złotych. 1600 gmin, połowa gmin w Polsce została objęta tym programem i ponad 1800 inwestycji będzie mogło być realizowanych w ramach tych środków – podkreślał poseł Kryj.
A samorządowcy po raz kolejny mogli im dziękować. – Dziękujemy panu senatorowi, dziękujemy panu posłowi za pomoc w uzyskaniu tych pieniędzy – mówił między innymi Tomasz Neyman, sekretarz gminy Ćmielów.

Niestety, wbrew zapowiedziom posła Kryja, że dzięki konferencji – tu na miejscu w Ćmielowie – lokalne media będą mogły uzyskać informacje o konkursie, dużo się nie dowiedziały.

Radio Ostrowiec pytało na podstawie jakich kryteriów rozdzielane były fundusze, czy wypłacane były wszystkim samorządom popegeerowskim, czy może składane przez nie wnioski były poddawane ocenie? Po dłuższej przerwie senator Rusiecki próbował odpowiedzieć: – Gminy miały dowolność realizacji zadań, natomiast jeżeli chodzi o rozstrzygnięcia… jak przy każdym takim konkursie, który zorganizowany jest przez Kancelarię Premiera są rozstrzygane na podstawie…. całej procedury… te konkursy. Dokładnie chyba 1884 takie wnioski spłynęły. Oczywiście ograniczała to kwota. Wydatkowano na ten cel 4 miliardy 80 milionów złotych – usłyszeliśmy.
Kilkukrotnie dopytywaliśmy, czy wszystkie wnioski otrzymały dofinansowanie? – Z wiedzy, którą my mamy zostały pozytywnie ocenione te 1884 wnioski – odpowiadał senator.
Ale czy to oznacza, że wszystkie złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, czyli otrzymały dofinansowanie?. – Tak, 1600 gmin otrzymało – odpowiadał poseł Kryj.
Czyli, czy dofinansowanie otrzymały wszystkie gminy, które ubiegały się o dotację?. – Trudno powiedzieć…  znaczy tak, podstawową kwestią jest to, czy wniosek został złożony w sposób prawidłowy, w sposób formalny, bo później podlega on ocenie. Ja cieszę się, przede wszystkim z tego, że wszystkie gminy z powiatu ostrowieckiego, które złożyły wnioski pieniądze dostały. Konferencja dotyczy powiatu ostrowieckiego i nie będę wypowiadał się na temat innych gmin i innych samorządów – usłyszeliśmy od posła Kryja.
Senator Rusiecki podkreślił, że do województwa świętokrzyskiego trafi z tego programu 150 milionów złotych na realizację 74 zadań.
I nie potrafił też odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie złożone wnioski, jeżeli nie w kraju, to przynajmniej z województwa świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego, otrzymały dofinansowanie. – Tak, jak powiedział pan poseł Andrzej Kryj, z wiedzy nam znanej, te trzy samorządy z terenu powiatu ostrowieckiego, i ja mogą jeszcze powiedzieć o powiecie sandomierskim i opatowskim, zostały wszystkie pozytywnie rozpatrzone – mówił senator PiS.

Jak wczoraj informowaliśmy, o konferencji w Ćmielowie zwołanej przez posła Kryja i senatora Rusieckiego nie wiedziała posłanka Agata Wojtyszek, która brała udział w konferencji w Kielcach. W PiS-ie jest szefową okręgu Ostrowiec. Jak wczoraj podkreślała, to ona zabiegała o przyznanie dotacji dla gminy Waśniów i Ćmielów.

/mag/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia