Lepsza opieka nad pacjentami oddziałów okulistyki i otolaryngologii dzięki uruchomieniu poradni

W czwartek uroczyście otwarte zostały dwie kolejne szpitalne poradnie: okulistyczna i otolaryngologiczna. Zakup wyposażenia był możliwy dzięki pomocy finansowej wszystkich gmin powiatu. Dotacje przekazała także Huta 'Celsa’ Ostrowiec.

– Mamy sprzęt, który nam pozwala przyspieszyć i usprawnić diagnozę wszystkich chorób oczu, dzięki czemu oszczędzamy czas i możemy przyjąć większą liczbę pacjentów. Mamy sprzęty potrzebne do diagnostyki chorób przedniego i tylnego odcinka oczu, do diagnostyki jaskry, zaćmy, do badania dna oka, pola widzenia, również do doboru korekcji okularowej. To jest więc właściwie pełen zakres świadczonych usług – mówi Ewelina Pióro-Dodot, kierownik oddziału okulistycznego w ostrowieckim szpitalu. Podkreśla, że opieką w poradni obejmowani są w pierwszej kolejności – poradnia działa od 1 maja – pacjenci oddziału, którzy wymagają dalszego leczenia.
Z uruchomienia poradni otoloryngologicznej cieszy się Krzysztof Galara, kierownik oddziału otolaryngologii, zwłaszcza, że oddział kilka lat temu był przewidziany do likwidacji z powodu nierentowności. – Specyfika otolaryngologii wymaga wyjątkowego podejścia do pacjenta po zabiegu. Pacjenta nie mogę skierować do poradni laryngologicznej, bo nie uzyska tam pomocy, ani do chirurgicznej. Tu dobrze wykonana operacja jest ważna, ale również bardzo ważna jest opieka pooperacyjna – zaznacza.
Doktor Galara przypomina, że starostwo pięć lat temu kupiło urządzenie do wykonywania operacji usznych, i od tego czasu wykonali już ponad 200 zabiegów usznych. – Oddział jest w tej chwili pełnowymiarowym oddziałem laryngologicznym. Wykonujemy wysocespecjalistyczne operacje uszne przy wsparciu merytorycznym profesora Krzysztofa Morawskiego. Mamy wsparcie uniwersytetów medycznych z Krakowa, Lublina i Opola. Profesor tu do nas przyjeżdża i konsultuje i operujemy wspólnie – mówi doktor Galara.
Poradnie okulistyczna i otolaryngologiczna są dziesiątą i jedenastą z kolei otwartymi poradniami w szpitalu.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia