Matury się kończą. Do swojego egzaminu szykują się ósmoklasiści

Od dziś ósmoklasiści mogą już składać wnioski o przyjęcie do szkoły średniej, a już za tydzień, 24, 25 i 26 maja będą pisać egzamin ósmoklasisty. We wtorek czeka ich język polski, później matematyka i wybrany język obcy.

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny test, od którego zależy, czy dostaną się na wymarzony kierunek do wybranej szkoły. – Tak  jak w ubiegłym roku, testy egzaminacyjne są przygotowane w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, a nie w oparciu o wymagania określone w podstawie programowej, jak to było przed pandemią koronawirusa. Można powiedzieć, że te testy będą trochę łatwiejsze – mówi Katarzyna Nowacka, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty.

W Ostrowcu Świętokrzyskim do egzaminu przystąpi 783 uczniów, a w całym powiecie 1259 osób. W całym województwie świętokrzyskim egzamin ósmoklasisty będzie pisać 134 uczniów z Ukrainy. – Ci uczniowie będą mięli na przykład możliwość korzystania ze słowników, będą mogli korzystać z pomocy nauczyciela, który im przeczyta treść polecenia i ewentualnie wydłuży czas na zadanie, jeżeli będą tego potrzebowali – zapowiada wicekurator oświaty.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeżeli z przyczyn losowych, zdrowotnych uczeń do niego nie przystąpi, będzie mógł to zrobić w drugim terminie od 13 do 15 czerwca.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia