Zagłosuj na Rezerwat Krzemionki. Ma szanse zdobyć wyróżnienie w prestiżowym konkursie architektonicznym

Otwarte w ubiegłym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej modernizacją, obiekty Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim zakwalifikowane zostały do prestiżowego konkursu Modernizacja Roku. Budowa XXI wieku.

Konkurs organizowany jest od 26 lat. Ma za zadanie promować modernizacje, remonty i adaptacje różnych obiektów wykonane przez polskich budowlańców.
Ale, jak mówi Andrzej Przychodni, dyrektor placówki, nie zdecydowali się przystąpić do II etapu konkursu. – Dalszy udział wymagał opłacenia sporej, jak dla nas na obecną chwilę, kwoty około 12 tysięcy złotych – tłumaczy.
– W ścisłym finale nie będziemy brać udziału ze względu na istotne zobowiązania, jakie mamy w związku z obchodami 100-ej rocznicy odkrycia kopalni neolitycznych. Ma to znaczenie nie tylko dla nas lokalnie, ale jest niezwykle ważne w skali kraju. Wciąż przypominamy, że Krzemionki to jedyny taki obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i bardziej ten element chcemy promować. Poza tym wciąż toczy się modernizacja pałacu Wielopolskich, co też wymaga nakładów – uzasadnia dyrektor Przychodni.
Przypomnijmy, że 30 grudnia 2021 Rada Powiatu Ostrowieckiego zdecydowała o ustanowieniu Roku 2022 Rokiem Krzemionkowskim w Powiecie Ostrowieckim. Związane jest to z przypadającą w tym roku setną rocznicą odkrycia pola eksploatacyjnego krzemienia pasiastego w Krzemionkach przez geologa Jana Samsonowicza.
Ale Krzemionki wciąż mogą liczyć na wyróżnienie w tym konkursie przez internautów.
Obiekt jest wpisany w interaktywną mapę obiektów zgłoszonych do konkursu i można na niego głosować.
– Jeżeli internauci zechcą docenić to, co udało nam się osiągnąć przez modernizację muzeum i rezerwatu to bardzo gorąco zachęcam do głosowania – mówi dyrektor Przychodni.
Warto, bo zabytek w 2019 roku znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedyny w województwie świętokrzyskim i pierwszy w Polsce, obiekt archeologiczny. Starania o to trwały kilkadziesiąt lat.
Głosować można poprzez stronę internetową organizatora konkursu: modernizacjaroku.org.pl. Link przekierowujący do głosowania to; https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2837/object/3080/muzeum-archeologiczne-i-rezerwat-krzemionki-w-ostrowcu-swietokrzyskim.
Dodam, że modernizacja Krzemionek była możliwa dzięki pozyskanym przez powiat środkom unijnym. W muzeum utworzono nowoczesną, multimedialną wystawę 'Władcy krzemienia’ ukazującą życie i pracę górników neolitycznych.
Podziemną trasę turystyczną zwiedzić będą mogły także osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, bo zainstalowana została winda.
Zrekonstruowano wioskę neolityczną.
Cała inwestycja kosztowała 17 milionów złotych, z czego 9,5 mln. wyasygnował ze swojego budżetu powiat ostrowiecki.
/joge/

Ważne wydarzenia