Świętokrzyski Bank Żywności wydaje żywność dla Ukraińców

Świętokrzyski Bank Żywności wydaje już żywność dla Ukraińców przebywających na terenie Ostrowca i całego województwa świętokrzyskiego.

– Planowanych jedenaście produktów żywnościowych trafia do najuboższych mieszkańców naszego regionu i osób, które ze względu na prowadzone działania wojenne przekroczyły granicę z Polską – mówi prezes banku, Maria Adamczyk.

Wśród produktów są: kasze oleje, konserwy i słodycze, a także środki czystości. Zgodnie z przepisami uchodźcy z Ukrainy mogą zgłaszać się do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które sprawują nad nimi opiekę. Wystarczy spełnić kilka warunków. Stowarzyszenia, które współpracują z bankiem nie muszą podpisywać nowych umów. Wystarczy, że dostarczą do instytucji listę uchodźców. Dodatkowo każda podana na liście osoba musi wypełnić odrębny wniosek pomocowy i wyrobiony numer pesel. Jeśli dane stowarzyszenie nie ma podpisanej umowy z bankiem żywności to może taką zawrzeć – dodaje Maria Adamczyk.
W tej chwili na terenie Ostrowca znajduje się ok. tysiąca osób z Ukrainy objętych pomocą banku żywności, a w całym województwie jest ich ok. trzech tysięcy.

/marsz/

Ważne wydarzenia