Miasto inwestuje w infrastrukturę rowerową

Upowszechnianie kultury rowerowej to jedno z zadań zainaugurowanego projektu 'Ostrowiec Świętokrzyski – Miasto OdNowa’, jaki samorząd będzie wdrażał przez nieco ponad dwa lata z funduszy norweskich. Partnerem tego przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Ostrower.

– Chcemy przeprowadzić solidne badania, żeby się dowiedzieć kto jest rowerzystą w naszym mieście, jak długo i dlaczego trwa sezon rowerowy, dlaczego jeździmy, jakie mamy do tego motywacje. To badanie, sprzężone z przeprowadzonym w ramach tego samego projektu audytem infrastruktury rowerowej, pozwolą nam całościowo spojrzeć na ten temat. Dokument, który powstanie będzie też służył naszym samorządom w kontekście dalszego rozwoju sieci ścieżek – mówi Kamil Stelmasik ze stowarzyszenia Ostrower, zapowiadając również organizację działań edukacyjnych, spotkań podróżniczych. – Będziemy chcieli stworzyć taką mobilną rowerową pracownię, która będzie służyła mieszkańcom. Przy jej pomocy będziemy uczyć mechaniki rowerowej, zasad poruszania się po mieście po ścieżkach rowerowych, tego, jak dbać o sprzęt – wyjaśnia Kamil Stelmasik.

W ramach projektu gmina przygotowuje się do rozwijania sieci ścieżek rowerowych w mieście. Już ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowych. – Łączna długość tych ścieżek rowerowych to 6 km i będą zlokalizowane przy drogach gminnych. Chcemy wykonać ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Kraszewskiego, na odcinkach ulicy Granicznej, Szymanowskiego, Grzybowej, Denkowskiej, Ogrodowej, Miodowej i Dunalka – informuje Artur Majcher, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wyłoniona w przetargu firma będzie miała za zadanie opracowanie dokumentacji także dla przebudowy ulicy Wroniej wraz ze ścieżką rowerową. Ścieżki mają być budowane i przebudowywane w najnowszej technologii z nawierzchnią asfalto-betonową.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia