Uchodźcy z Ukrainy szukają i znajdują zatrudnienie

Do dziś w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się pięćdziesięciu siedmiu obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną schronienie znaleźli na terenie powiatu ostrowieckiego i chcą pracować. – Interesują się podjęciem pracy i to widać, ale mamy też bardzo duże zainteresowanie stażami – mówi Małgorzata Stafijowska, dyrektor PUP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Prowadzimy takie nabory dla pracodawców, którzy chcieliby przyjąć Ukraińców na staż i dotąd przedsiębiorcy złożyli 24 takie wnioski o dofinansowanie dla 35 osób. Większość dotyczy konkretnych kandydatów, którzy są już w fazie robienia badań lekarskich i od przyszłego tygodnia będziemy już zawierać umowy – dodaje.

W tej chwili wolnych ofert stażowych jest pięć dla pomocy nauczyciela, szwaczek maszynowych, ogrodników terenów zielonych i pracowników biurowych. Dyrektor Stafijowska podkreśla, że Ukrainki, bo przed wojną uciekają głównie kobiety, same aktywnie szukają pracy. Na mocy specustawy pracodawca, który zatrudnia uchodźców na umowę o pracę fakt ten musi tylko zgłosić przez internet i takich zawiadomień do dziś wpłynęło trzynaście.

Dodam, że w pierwszej kolejności, głównie na staże, uchodźców zatrudniały urzędy, które potrzebowały wsparcia osób znających język ukraiński i polski. Teraz przybywa ofert od przedsiębiorców.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia