Rośnie wycena świadczeń medycznych . Do szpitali trafi około 2 miliardów złotych

żródło: pixabay.com

Od 1 kwietnia szpitale, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz gabinety lekarzy specjalistów w całym kraju otrzymają większe pieniądze na realizację świadczeń zdrowotnych. Dodatkowe finansowanie trafi także do placówek, które zajmują się opieką psychiatryczną, rehabilitacją oraz opieką hospicyjną. – Jest to odpowiedź na inflację oraz wzrost cen energii – podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ. Podwyżka wycen, to również odpowiedź na postulaty środowiska medycznego.
– Jest to też wynik oczekiwania dyrektorów i prezesów placówek medycznych, aby te stawki były wyższe – mówi rzecznik Szczepanek i dodaje, że każde świadczenie medyczne jest wyceniane przez fundusz na określoną liczbę punktów,a ten z kolei ma swoją wartość. W tej chwili wartość ta ma wzrosnąć średnio o 4,5 pkt. proc. To jest opracowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na podstawie danych przekazanych przez placówki medyczne.

Według wstępnych szacunków do placówek w całym kraju powinno trafić około 600 mln złotych, a do szpitali około 2 miliardów. Podwyżka wejdzie w życie od 1 kwietnia, natomiast dodatkowe środki wpłyną na konto podmiotów w maju, kiedy rozliczą się one z NFZ za wykonane w kwietniu świadczenia.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia