Lasy Państwowe skupują grunty

żródło: pixabay.com

Lasy Państwowe chcą powiększyć swoją powierzchnię. W ramach ogólnopolskiej akcji skupu gruntów, które zostaną przeznaczone pod nowe lasy, zachęcają właścicieli zalesionych działek do odsprzedania swoich nieruchomości.

Nadleśnictwo Ostrowiec również jest zainteresowane taką formą pozyskania nowych terenów. – Zależy nam szczególnie na bezpieczeństwie klimatycznym, by lesistość w Polsce się zwiększyła. Mamy nadzieję, że zgodnie z założeniami tzw. Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, który został opracowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa, uda się do 2050 roku doprowadzić do tego, aby lesistość zwiększyła się z obecnych 30 proc. do 33 proc. – mówi Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Dodaje, że źródłem finansowania zakupu gruntów są własne fundusze nadleśnictwa lub w przypadku ich braku, środki pochodzące z funduszu leśnego. Aby jednak sprzedać nadleśnictwu grunt, na którym może powstać las trzeba spełnić kilka warunków. – Jesteśmy zainteresowani działkami, na których jest las, albo grunty przeznaczone do zalesienia. Chodzi o to, aby były to lasy przylegające do już istniejących lasów należących do Lasów Państwowych, aby można było w nich prowadzić gospodarkę leśną, by dało się dojechać. Skupujemy też grunty, gdzie kawałek lasu wśród naszych lasów się znajduje – taka enklawa. Musi być także uregulowana sytuacja związana z dziedziczeniem gruntów. Takie działki będą skupowane w pierwszej kolejności – wylicza rzecznik Nowicka.

Każdy kto chciałby przedstawić swoją ofertę Lasom Państwowym musi sprawdzić w zakresie jakiego nadleśnictwa się znajduje. Szczegółowe informacje otrzymamy właśnie tam.

Warto dodać, że w 2021 roku Lasy Państwowe na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, czyli w 23 nadleśnictwach, skupiło 23 ha takich obszarów za prawie milion złotych.

/paw/

Ważne wydarzenia