Od jutra samorządy będą rejestrować uchodźców wojennych z Ukrainy

Jutro rozpocznie się rejestracja obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, szukając schronienia przed wojną. Samorządy przygotowują się do realizacji tego zadania.

– Proces nadania numeru PESEL potrwa około 30 minut – informuje Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów i zachęca, by uchodźcy – z pomocą mieszkańców – zapisywali się na taką wizytę w urzędzie. Pozwoli to lepiej zorganizować pracę w urzędzie, uniknąć kolejek i niepotrzebnego zamieszania – dodaje sekretarz Sobieraj.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, zgłaszający się do urzędu w celu nadania numeru PESEL powinny mieć przy sobie paszport i zdjęcia. Trzeba będzie też wypełnić odpowiednie formularze. W razie kłopotów ze zrozumieniem urzędników i obywateli Ukrainy wspierać będzie tłumacz. – Zgłosił się do nas mieszkaniec naszej gminy, który jest tłumaczem języka ukraińskiego. Zaoferował swoją pomoc – podkreśla Małgorzata Sobieraj.

Samorząd Bodzechowa pomoże także w transporcie osób, które nie będą mogły samodzielnie dotrzeć do urzędu. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerami telefonów (41) 2653838 lub 693800496.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia