Prezydent Górczyński: Odnotowujemy próby sforsowania zabezpieczeń miejskich serwerów

Wzrost liczby działań noszących znamiona cyberataków odnotowali w ostatnim czasie miejscy informatycy – mówi prezydent Jarosław Górczyński. Dziś 29 przedstawicieli różnych jednostek i służb miejskich spotkało się na zebraniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

– Podjęliśmy takie decyzje, aby się przygotować na ewentualny rozwój wydarzeń i możemy dziś już potwierdzić, że mamy takie realne zagrożenie jeśli chodzi o ataki na systemy teleinformatyczne także w Ostrowcu Świętokrzyskim o czym poinformowaliśmy naszych przedstawicieli – wyjaśnia prezydent Górczyński.
Do tej pory nikomu nie udało się sforsować zabezpieczeń serwerów z których korzysta samorząd, dzięki temu nie padły – chociażby – strony urzędu miasta.
– Fizycznych efektów nie widać, widzimy za to próby odnajdywania w naszych systemach najsłabszych punktów na skalę, której do tej pory nie spotykaliśmy. Pragnę jednak uspokoić, że na ten moment systemy są dobrze zabezpieczone – tłumaczy Jarosław Górczyński
Prezydent przypomina, że miasto obsługuje przez systemy teleinformatyczne wszystkie kluczowe jednostki samorządowe. Dodaje, że samorząd obserwuje rozwój wydarzeń i jest w stałej gotowości. Apeluje także do mieszkańców Ostrowca, by nie obciążali niepotrzebnymi telefonami numerów alarmowych.
Przypomnijmy, że do 4 marca na terenie całego kraju obowiązuje trzeci w czterostopniowej skali stopień alarmowy Charlie-CRP, który dotyczy przede wszystkim cyberataków i wzmożonej czujność instytucji publicznych.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia