W gminie Ćmielów mieszkańcy sami się porządzą

Ponad 370 tysięcy złotych przeznaczyli w tym roku radni gminy Ćmielów na fundusz sołecki. Środki te pomagają zrealizować drobne przedsięwzięcia, które potrzebne są lokalnej społeczności.

– Odbywają się zebrania sołeckie, jest mnóstwo pomysłów, co bardzo cieszy. Teraz tylko trzeba określić priorytety, co w pierwszej kolejności mieszkańcy poszczególnych miejscowości chcą zrealizować – mówi burmistrz Joanna Suska.
I na przykład miejscowość Boria chcą zagospodarować letnią altanę, kupić do niej krzesła, doposażyć ją w sprzęt, który umożliwi organizację Dnia Dziecka.
W Borowni zostanie wykonany projekt oświetlenia, w Brzóstowej środki z funduszu sołeckiego pójdą na dofinansowanie do budowy świetlicy wiejskiej. Przetarg został już ogłoszony, na dniach powinniśmy poznać jego wyniki.
– Tu mieszkańcy zdecydowali, że 33 tysiące złotych swojego funduszu przeznaczą na wyposażenie świetlicy, na którą tak długo czekali – podkreśla burmistrz Ćmielowa.
W Buszkowicach powstanie plac zabaw, z funduszu sołeckiego kupione zostaną huśtawki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe i tory przeszkód.
A w Czarnej Glinie stare nieekologiczne oświetlenie zastąpią lampy solarne. W Grójcu do świetlicy i remizy strażackiej zostanie wymieniona brama wjazdowa, wykonana dokumentacja projektowa utwardzenia jednego z odcinków drogowych. Gmina kupi też kosiarkę spalinową, bo mieszkańcy zadeklarowali, że w czasie letnim sami gotowi są zadbać o to, by wzdłuż dróg wykaszać trawę. – To oczywiście obowiązek gminy, ale miło jest, że strażacy ochotnicy i mieszkańcy chcą w tym pomóc – podkreśla burmistrz Ćmielowa.
W kilku miejscowościach utwardzone kruszywem zostaną drogi dojazdowe, doposażone świetlice, wybudowane altany do letnich spotkań mieszkańców i urządzone place zabaw oraz siłownie na powietrzu.
Przypomnijmy, że w gminie Ćmielów fundusz sołecki został przywrócony decyzją radnych w 2019 roku.
W ubiegłym roku na cele funduszu sołeckiego wykorzystano 340 tys. zł.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia