Bez wypełnienia deklaracji o tym, jak ogrzewamy dom nie otrzymamy dopłaty do kosztów energii

– Jeżeli ktoś z naszych mieszkańców jest uprawniony i chce skorzystać z dopłat do kosztów energii i ogrzewania musi najpierw złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – przypomina Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów.

Deklaracja dotyczy informacji z jakiego źródła ciepła i z jakiego paliwa korzystamy przy ogrzewaniu budynków, także tych niemieszkalnych.
I choć na wypełnienie deklaracji w przypadku istniejących budynków mamy rok od czasu wejścia w życie tych przepisów – czyli do końca czerwca tego roku – to ubiegający się o wsparcie bez tej deklaracji niczego nie załatwią.
– Aby przyjąć wniosek o dopłatę w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej trzeba mieć wypełnioną deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – podkreśla wójt Gajewski. I dodaje, że dotyczy to wszystkich mieszkańców w Polsce.
Żeby ułatwić mieszkańcom wywiązanie się z obowiązku waśniowski urząd wydrukował formularze deklaracji dla wszystkich.
– Przy okazji wydawania decyzji podatkowych każdy sołtys przekazywał taką deklarację, by właściciele budynków je wypełnili. – To dało dobry skutek, bo jesteśmy w czołówce gmin w Świętokrzyskiem jeśli chodzi o liczbę złożonych deklaracji o emisyjności budynków – podkreśla wójt Waśniowa.
Gmina Waśniów ma 2 tysiące 254 gospodarstwa, z czego właściciele 900 -uset już te deklaracje złożyło. To 40 proc., co daje gminie 8 miejsce w województwie świętokrzyskim.
/joge/

Ważne wydarzenia