Ponad 20,5 miliona zwolnień lekarskich wystawiono w ubiegłym roku

żródło: pixabay.com

W 2021 roku lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 miliona zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby.

Przynajmniej raz na zwolnieniu lekarskim przebywało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, czyli około 45 proc. liczby osób podlegających w jednym momencie ubezpieczeniu chorobowemu. Przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia. Osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich spędziły łącznie 239 milionów 900 tysięcy dni. – W porównaniu z 2020 r. spadła zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń – o 1,3 proc. W świętokrzyskim lekarze wystawili ponad 660 tys zwolnień – mówi Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS.

Przyczyn absencji było wiele, ale najczęściej powodem zwolnień lekarskich była ciąża, poród i okres związany z połogiem. – Odpowiadały one za około 17 proc. absencji. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyły choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia – podkreśla rzecznik świętokrzyskiego ZUS-u.

W ubiegłym roku zakład zarejestrował również ponad 165 tys. zaświadczeń z tytułu Covid-19. Z tego samego powodu w województwie świętokrzyskim wystawiono 10 i pół tys. takich zaświadczeń.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia