ZUS apeluje do rodziców o poprawne wypełnianie wniosków o 500 plus

żródło: pixabay.com

Od 1 lutego rodzice mogą składać do ZUS wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja przyszłego roku.

W województwie świętokrzyskim wpłynęło już ponad 20 tysięcy wniosków. – Największą liczbę wniosków mamy złożonych w Kielcach – blisko 4300 oraz w powiecie kieleckim – 3500. Najmniej wniosków złożono w powiecie włoszczowskim i opatowskim – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS. W powiecie ostrowieckim wpłynęło 1920 wniosków dla 2905 dzieci. Ponad 1260 złożyli rodzice z Ostrowca.

Rzecznik świętokrzyskiego ZUS-u zaznacza jednak, aby przy składaniu wniosków o 500 plus dokładnie sprawdzić czy dotyczy on właściwego okresu świadczeniowego. – Zdarzyły nam się dokumenty złożone w lutym, w którym zaznaczony jest zły okres świadczeniowy. Jeśli rodzice lub opiekunowie złożyli wniosek do końca 2021 r. i środki z programu wypłaca im gmina, nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. ZUS odmówi wówczas przyznania świadczenia – wyjaśnia Paweł Szkalej.

Przypomnijmy, że wnioski o 500 plus można składać wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Świadczenie wypłacane jest wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia