Dwie apteki w Ostrowcu będą testować za darmo, ale system jeszcze nie działa

fot. pixabay

Darmowe testowanie w aptekach od dziś – to fikcja. Na stronie pacjent.gov.pl wskazane są punkty, w których powinno być to możliwe, ale takich testów apteki jeszcze nie wykonują.

W całym kraju do programu zgłosiły się zaledwie 64 apteki. W województwie świętokrzyskim bezpłatne testy na koronawirusa wykonać będzie można w sześciu, dwóch w Kielcach, dwóch w Sandomierzu i dwóch w Ostrowcu. W naszym mieście takie testy wykona na przykład apteka w Rynku Denkowskim. Wykona, bo choć są przygotowani, to wciąż nie działa system, do którego wpisywane będą osoby z pozytywnym wynikiem, a więc zakażone. – Jeszcze nie ma przygotowanej strony do wpisania pacjentów z pozytywnym wynikiem. testy mamy, czekamy tylko na stronę – mówi Lilla Kasten, mgr farmacji w aptece w Denkowie, zaznaczając, że strona powinna zostać uruchomiona 'lada chwila’.
Do programu zgłosiła się też apteka NOVA na osiedlu Stawki. Tam przetestować się za darmo będzie można najwcześniej w poniedziałek.

Większość aptek nie zamierza wykonywać testów na koronawirusa. Do kilku zadzwoniliśmy. Słyszymy, że nie mają warunków lokalowych, żeby zapewnić bezpieczeństwo niezakażonym klientom. – My mamy osobne pomieszczenie i możliwości – wyjaśnia udział w programie swojej apteki Lilla Kasten. – Przygotowane musi być odpowiednie pomieszczenie z umywalką i z tym na pewno apteki mają problem – dodaje.

W Sandomierzu bezpłatne testy wykonywać będzie można w dwóch aptekach sieci NOVA, przy ulicy Mickiewicza i Portowej.
W Kielcach zgłosiły się 'Apteka od Pokoleń’ przy ulicy Żeromskiego oraz 'Apteka Dbam o Zdrowie Jantar” przy Bursztynowej.
Czarną plamą na ministerialnej mapie testujących aptek jest Poniedzie. Na południe od Kielc i Ostrowca najbliższą testującą apteką jest apteka w Tarnowie.
W województwie podkarpackim nie ma ani jednej apteki wykonującej testy. Nie wykonują ich też apteki w takich miastach jak Radom, Białystok, Szczecin, czy Wrocław.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia