Bezpłatne badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus przedłużone

żródło: pixabay.com

Kto nie skorzystał jeszcze z pakietu badań Profilaktyka 40 Plus, nadal może to zrobić. Rządowy program został przedłużony do końca czerwca tego roku.

– Polacy mniej chętnie badają się, jeśli nic im nie dolega. Pandemia namieszała w kwestii profilaktyki i diagnostyki. Program ten miał odwrócić tę tendencję, zwłaszcza, że wiele chorób nie daje w poczatkowym stadium żadnych objawów – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Dodaje, że te skierowania, które zostały wystawione w minionym roku nie tracą ważności.

W województwie świętokrzyskim mamy 44 placówki, które realizują badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus. W Ostrowcu przebadać się można w ostrowieckim Carincie.

Przypomnijmy, że w ramach programu można bezpłatnie sprawdzić, m.in. poziom stężenia glukozy we krwi, morfologię, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy. Pakiet obejmuje również ogólne badanie moczu i poziom kreatyniny. Mężczyźni mogą dodatkowo wykonać badanie w kierunku raka prostaty. Wspólny pakiet dla kobiet i mężczyzn zawiera pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała tzw. BMI. Ocenie poddana zostanie także miarowość rytmu serca.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia